Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 963
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Sobota, 2 marca 2013, 8:13
Autor: red.
Strzegom: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Fot. użyczone
1 marca po raz drugi obchodzono w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Strzegomiu nowe święto państwowe Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych – działaczy podziemia antykomunistycznego, którzy w latach 40, 50 i na początku lat 60 XX wieku walczyli o suwerenność państwa polskiego.

Uroczystość poprzedziły specjalnie zorganizowane lekcje historii, na których Beata Karkau przybliżyła sylwetki żołnierzy podziemia: rotmistrza Witolda Pileckiego, majora Zygmunta Szendzielorza ps. ,,Łupaszka", porucznika Józefa Kurasia ps. ,,Ogień", generała Leopolda Okulickiego ps. ,,Niedźwiadek", generała Augusta Emila Fieldorfa ps. ,,Nil" , a także sanitariuszki Danuty Siedzikównej ps. ,,Inka" oraz ich dokonania w walce z komunistyczną władzą.

Uczniowie klas V i VI wykonali albumy oraz w formie plakatów biogramy żołnierzy podziemia antykomunistycznego. W tym dniu społeczność naszej szkoły zgromadziła się na uroczystym apelu poświęconym pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i odczytaniu Apelu Poległych uczniowie naszej szkoły zaprezentowali część artystyczną oraz pokaz multimedialny.

Dalszą część uroczystości stanowił konkurs wiedzy o żołnierzach wyklętych. Wcześniej w klasach V i VI przeprowadzono eliminacje i wyłoniono trzyosobowe grupy reprezentujące każdą klasę. W trakcie apelu odbył się finał konkursu, podczas którego uczniowie wykazali się sporą wiedzą na temat życia i działalności konspiracyjnej żołnierzy. Uczestnicy zmagań otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Dodajmy, że dzień 1 marca na stałe gości w kalendarzu uroczystości szkolnych w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Strzegomiu.

(PSP nr 3 w Strzegomiu)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group