Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 921
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Spalona/Legnica: Nasi pojechali zdobyć Legnicę

Sobota, 14 sierpnia 2010, 9:33
Aktualizacja: 9:36
Autor: KO
Spalona/Legnica: Nasi pojechali zdobyć Legnicę
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Od wczoraj trwa biwak w Spalonej przed rekonstrukcją bitwy pod Legnicą w okrągłą rocznicę tego wydarzenia. Bitwa (zwana też bitwą pod Pątnowem) toczyła się 250 lat temu. Imprezę organizuje świdnicki regiment Alt Kreytzen wspólnie z gminą Kunice i Muzeum Miedzi w Legnicy.

Wczoraj zaproszone jednostki miały czas na budowę obozu i zakwaterowanie. Dziś o godz. 9.45 zostanie przeprowadzony apel, a o godz. 10.00 wojacy wyjadą do Legnicy, skąd w samo południe odbędzie się wymarsz do obozu na trasie dziesięciu kilometrów. O godz. 18.00 rozpocznie się inscenizacja bitwy, po której zostanie przeprowadzona parada oddziałów. Jutro o godz. 10.00 odbędzie się apel oddziałów w obozie i zakończenie imprezy.
Do bitwy zgłoszone zostały jednostki: IR von Wied, IR von Gaisruck, IR Deutschmeister, Churfurstlich - Sachsische 3. Kreisregiment, Freidragoner von Kleist i IR Alt Kreytzen.

Stoczona 250 lat temu batalia była jedną z wielu jakie odbyły się w czasie wojny siedmioletniej pomiędzy wojskami pruskimi pod dowództwem króla Fryderyka II, a wojskami austriackimi dowodzonymi przez feldmarszałka Leopolda von Dauna. Program upamiętnienia rocznicy tego wydarzenia przewiduje także:
* wykład dr Piotra Pregiela - Bitwa pod Legnicą 15 VIII 1760 r. czyli „Cud nad Kaczawą”- który odbędzie się dziś o godz. 11.00 w Akademii Rycerskiej - Legnica, ul. Chojnowska 2;
* rajd rowerowy na pole bitwy, zbiórka uczestników na dziedzińcu Akademii Rycerskiej, wyjazd o godz. 12.30. Regulamin, trasa, informacje szczegółowe na stronie: www.muzeum-miedzi.art.pl;
* biwak historyczny w Spalonej, boisko obok żwirowni, zorganizowany przez Regiment Alt Kreytzen.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group