Wtorek, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 978
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nowice: Następcy Mytnika

Wtorek, 15 czerwca 2021, 11:50
Autor: red
Nowice: Następcy Mytnika
Fot. organizatorzy
Poszukiwania medalistów trwają. Po raz siódmy kolarze zmierzą się na trasie Wyścigu „Szukamy następców olimpijczyka Tadeusza Mytnika”.

Już 3 lipca do Nowic zawitają nie tylko reprezentanci klubów kolarskich z całej Polski, ale też plejada najbardziej utytułowanych polskich kolarzy. Na czele jak zawsze stanie wywodzący się z Nowic, medalista olimpijski, Tadeusz Mytnik. – Tu rodziła się moja pasja i cieszę się, że po wielu latach przeniosła się na coś tak wielkiego, w dodatku w moich rodzinnych stronach – mówi Tadeusz Mytnik.

Organizatorami wyścigu „Szukamy następców olimpijczyka Tadeusza Mytnika” są Miejski Klub Sportowy Karolina Jaworzyna Śląska oraz Stowarzyszenie „Nowice – nasza wieś”. W organizację włącza się corocznie także sam Tadeusz Mytnik – jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w naszym kraju, członek zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który pierwsze sportowe kroki stawiał właśnie w gminie Jaworzyna Śląska, w MKS „Karolina”.

Za nami konferencja prasowa, która odbyła się 11 czerwca w koziarni w Nowicach. Udział w niej wzięli Tadeusz Mytnik¸ Rafał Kwiatkowski – prezes MKS Karolina, Teresa Gawron – prezes stowarzyszenia „Nowice – nasza wieś”, Zygmunt Worsa – wicestarosta świdnicki, Justyna Chrebela – kierownik Referatu Rozwoju i promocji Urzędu Miejskiego w Jaworzynie Śląskiej. – To niezwykłe wydarzenie, w którym udział biorą zarówno zawodowi kolarze, jak i amatorzy, od najmłodszych do najstarszych, bez ograniczeń wiekowych. W organizacji wspierają nas członkowie Rady Sołeckiej, Ochotniczej Straży Pożarnej, zawodnicy klubu piłkarskiego Venus Nowice. Tak naprawdę organizatorami są mieszkańcy Nowic – mówiła Teresa Gawron.

Idea organizacji wyścigu zrodziła się przypadkiem w 2014 r. podczas wizyty Tadeusz Mytnika w rodzinnych stronach. Celem od samego początku jest popularyzacja kolarstwa wśród miejscowych dzieci i młodzieży. Już pierwsza edycja wyścigu w 2014 r. zdobyła uznanie kolarzy i działaczy oraz na stałe weszła do kolarskiego kalendarza. Rok później naszą gminę odwiedziły inne sławy światowego kolarstwa: Józef Beker, Mieczysław Cielecki, Henryk Charucki, Jan Brzeźny, Jan Faltyn, Mieczysław Nowicki oraz Rajmund Zieliński. Dla wielu uczestników wyścigu, a także organizatorów i sponsorów zdjęcie z mistrzem olimpijskim lub mistrzem świata było przeżyciem, które na długo pozostanie w pamięci.
- Moja pasja rodziła się tu, w Nowicach. Nie sądziłem, że po wielu latach, po kilku dekadach ona się przeniesie na coś tak wielkiego, zachęcającego do nowego życia, nowego otwarcia, że stanę się wzorem dla młodzieży. Medal olimpijski spowodował, że odważyliśmy się, mieszkańcy Nowic, by zrobić wyścig. Cechami sportowca są cierpliwość i pokora. Tego chcemy nauczyć młodych ludzi. Żeby poznali siebie, poczuli, jaka jest ich wartość właśnie poprzez sport. Żeby wiedzieli, że pokora daje dużo, bo pokorny człowiek ma wiele możliwości, wiele dróg życia. I to właśnie w Nowicach, w gminie Jaworzyna Śląska, w powiecie świdnickim z sąsiadami, znajomymi, przyjaciółmi, rodziną, czynimy. Cieszę się bardzo, że po tylu latach się przydałem, jestem tutaj i że to wydarzenie nabrało takiego rozpędu. Kto wie, może w niedalekiej przyszłości objawi się nowy olimpijczyk, nowy medalista, z tego byłbym bardzo dumny – wyjaśniał Tadeusz Mytnik.

Organizację wydarzenia wspiera gmina Jaworzyna Śląska. - To ogromne wyróżnienie, wyścig się rozwija i ponownie w tym roku odwiedzi nas znaczne grono zawodników spoza granic powiatu. Cieszymy się, że to wydarzenie jest kierowane to tak szerokiego grona odbiorców. To ważne, żeby zachęcić dzieci i młodzież do aktywności fizycznej – mówiła Justyna Chrebela.
W wyścigu mogą wziąć udział zawodnicy w każdym wieku - zrzeszeni, którzy posiadają aktualną licencję kolarską i ważne badania lekarskie oraz niezrzeszeni po wypełnieniu oświadczenia (w dniu zawodów). Dzieci startują za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów, w ich obecności. Zgłoszenia można wysyłać na adres mailowy jbielik1972@wp.pl najpóźniej do 30 czerwca. Można się także zapisać w dniu wyścigu.

Na mecie na najlepszych czekać będą atrakcyjne nagrody, a po sportowych emocjach na trasie wyścigu organizatorzy zapraszają na piknik, który odbędzie się na terenie „Koziarni”. Z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Odbędą się pokazy judo i strzelania z łuku tradycyjnego. W strefie aktywności na pewno doskonale będą się bawić najmłodsi uczestnicy pikniku. Nie zabraknie również pysznych potraw przygotowanych przez mieszkańców Nowic. - Zapraszam do Nowic, będziecie zachwyceni – podsumował Zygmunt Worsa.

Szczegółowy regulamin dostępny jest na stronie www.mkskarolina.com.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group