Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 610
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Nauczą pierwszej pomocy

Środa, 25 października 2023, 15:07
Autor: red
Świdnica: Nauczą pierwszej pomocy
Fot. UM Świdnica
Szkolenie z pierwszej pomocy w świdnickich przedszkolach.

Co zrobić, gdy dziecko się zachłyśnie? Jak poprawnie opatrzyć poważne skaleczenie? Jak zareagować w sytuacji omdlenia? Takie i wiele innych scenariuszy przedstawionych zostanie grupie pedagogów, opiekunów i pracowników administracji ze świdnickich przedszkoli, którzy wezmą udział w szkoleniach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

- To bardzo ważne, aby personel opiekujący się dziećmi był dobrze przygotowany, szczególnie w sytuacjach zagrażających ich zdrowiu czy życiu. Warto przypominać sobie wiedzę z zakresu pierwszej pomocy. Bardzo cieszę się z inicjatywy naszych nauczycielek, które zwróciły się do mnie z apelem o wsparcie i organizację takich szkoleń. To zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo w naszych placówkach i pomoże pedagogom w sytuacjach niespodziewanych i nagłych – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Pracownicy czterech świdnickich przedszkoli publicznych wezmą udział w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. W sumie przeszkolonych zostanie 51 osób.

Celem kursu jest nabycie wiedzy i umiejętności na temat udzielania pierwszej pomocy niemowlakowi, dziecku i osobie dorosłej oraz zdobycie umiejętności praktycznych z zakresu postępowania z człowiekiem znajdującym się w stanie zagrożenia zdrowia i życia. Tematyka szkolenia będzie dostosowana do specyfiki wykonywanej pracy - przekazane zostaną praktyczne wskazówki, między innymi jak zachować się w przypadku zasłabnięcia, utraty przytomności czy też zachłyśnięcia. Zajęcia poprowadzi wykwalifikowany ratownik medyczny.

Podczas szkolenia kadra przedszkoli przejdzie samodzielną naukę udzielania pierwszej pomocy. Personel będzie ćwiczył na fantomach, jak ocenić stan poszkodowanego, jak skutecznie wezwać pomoc, ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, jak postępować przy zatrzymaniu oddechu i krążenia, a także jak użyć defibrylatora. Pracownicy zapoznają się z zasadami opatrywania różnego rodzaju ran i tamowania krwotoków.

W 2019 roku w przedszkolach i szkołach wprowadzono obowiązek przeszkolenia, w zakresie udzielania pierwszej pomocy wszystkich pracowników szkoły lub placówki, rozszerzając grupę osób podlegających obowiązkowemu przeszkoleniu o pracowników niepedagogicznych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group