Czwartek, 20 czerwca
Imieniny: Bogny, Bogumiły
Czytających: 1229
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Nawiązali współpracę z IPN–em

Środa, 30 czerwca 2021, 11:16
Autor: red
Żarów: Nawiązali współpracę z IPN–em
Fot. UM Żarów
W poniedziałek, 28 czerwca w Żarowskiej Izbie Historycznej odbyło się spotkanie w którym uczestniczyli dr Katarzyna Pawlak–Weiss naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu, zastępca burmistrza Przemysław Sikora oraz specjalista ds. zbiorów muzealnych w GCKiS Bogdan Mucha.

W trakcie spotkania zawarte zostało pisemne porozumienie współpracy pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział we Wrocławiu a Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

– W ramach zawartego porozumienia obie strony zobowiązały się do współpracy w zakresie upowszechniania historii polski z uwzględnieniem ważnych wydarzeń o charakterze lokalnym. Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz działająca w jego strukturach Żarowska Izba Historyczna realizować będą projekt popularyzujący i upowszechniający wiedzę z zakresu historii Polski oraz polskiego dziedzictwa kulturowego. Projekt obejmie edukację dzieci i młodzieży w zakresie polskich wartości np. symboli narodowych, a przede wszystkim dorobku polskich naukowców, wynalazców, ludzi kultury i sztuki. Instytut Pamięci Narodowej oddział we Wrocławiu zapewni pomoc merytoryczną przy organizacji wydarzeń tj. wystaw, wykładów historycznych, warsztatów dla młodzieży. Podczas spotkania szczegółowo omówione zostały kwestie dotyczące lokalnych bohaterów walk o niepodległość Polski, miejsc ich pochówku oraz historycznego upamiętnienia tych osób – mówił Bogdan Mucha z Żarowskiej Izby Historycznej.

Na ręce dr Katarzyny Pawlak-Weiss przekazaliśmy także zbiór kilkuset unikalnych dokumentów „Solidarnościowych" z lat 1976-1981 (biuletyny, ulotki, plakaty i in. - Dzierżoniów, Świdnica, Wałbrzych, Wrocław), który powiększy archiwalne zasoby Instytutu Pamięci Narodowej.

– Jestem przekonany, że współpraca Żarowskiej Izby Historycznej z Instytutem Pamięci Narodowej we Wrocławiu będzie owocna i pełna ciekawych projektów. Zależy nam na upowszechnianiu wiedzy na temat naszej lokalnej historii. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli podzielić się z mieszkańcami efektami naszych wspólnych działań – mówił zastępca burmistrza Przemysław Sikora.

W ramach zawartego porozumienia współpracy, już niebawem będzie można zobaczyć w Żarowie nową wystawę plenerową, o której bliższe informacje wkrótce na stronie internetowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie (www. http://www.centrum.zarow.pl/) oraz Żarowskiej Izby Historycznej (http://www.izba.centrum.zarow.pl/).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group