Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 966
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom/powiat: Nekropolie wojenne – tam też zapłoną dziś znicze

Poniedziałek, 1 listopada 2010, 7:14
Aktualizacja: 14:00
Autor: KO
Strzegom/powiat: Nekropolie wojenne – tam też zapłoną dziś znicze
Fot. Karolina Osińska
Są w naszym powiecie cmentarze żołnierzy poległych tu w wojnach, które przetaczały się przez Dolny Śląsk. Tam zniczy dziś nie zapalą bliscy pochowanych, tam świeczkę ustawi ktoś, komu to zleciła gmina. Jak w samym sercu cmentarza komunalnego w Strzegomiu.

Dziś odwiedzimy mogiły naszych bliskich. Dzień Wszystkich Świętych to dzień pielgrzymowania na nekropolie. Wieczorem nad cmentarzami unosić się będzie łuna zapalonych zniczy. Chłodny jesienny wieczór stanie się nieco cieplejszy dzięki temu, że dziś spotkamy się przy grobach z dawno niewidzianymi krewnymi.

Takich spotkań rodzinnych nie będzie na cmentarzach wojennych. W Strzegomiu na cmentarzu komunalnym znajduje się nekropolia żołnierzy niemieckich poległych w I wojnie światowej. Nagrobki niszczały do lat dziewięćdziesiątych, kiedy we współpracy ze Stowarzyszeniem byłych mieszkańców niemieckich (Bundesheimatgruppe Striegau Stadt und Land) uporządkowano teren. W maju 1997 r. odsłonięto tu też tablicę pamiątkową poświęconą ofiarom II wojny światowej – zarówno poległym Polakom, jak i Niemcom. Na tablicy czytamy: „1939-1945 Pamięci poległych, ludności cywilnej i tych, którzy zmarli z dala od stron ojczystych”.

Takimi wojennymi nekropoliami obowiązek ma opiekować się gmina. Kwatera żołnierzy niemieckich z okresu I wojny światowej znajdująca się w Strzegomiu na terenie cmentarza przy ul. Olszowej podlega gminie Strzegom. W dniu Wszystkich Świętych kwatera powinna przybrać uroczysty wygląd.

W Świdnicy podobny obowiązek spoczywa na włodarzach w trzech miejscach, gdzie znajdują się groby i cmentarze wojenne:
* na Cmentarzu Żołnierzy Armii Radzieckiej przy ul. Waleriana Łukasińskiego,
* na terenie cmentarza przy ul. Brzozowej - mogiła zbiorowa jeńców Gross-Rosen,
* na terenie cmentarza przy ul. Brzozowej - cztery mogiły żołnierzy Wojska Polskiego .

Takie nekropolie w naszym powicie znajdują się też w Jaworzynie Śląskiej (mogiła nieznanego żołnierza Wojska Polskiego na terenie cmentarza przy ul. Kasztanowej), w Żarowie (Cmentarz Żołnierzy Armii Radzieckiej przy ul. Armii Krajowej) i w Pszennie (mogiła zbiorowa żołnierzy Wojska Polskiego z 1945 r. przy kościele p.w. św. Mikołaja).

My też możemy tam zapalić znicz.

Więcej na temat dnia Wszystkich Świętych:
* Wielkie pielgrzymowanie na groby bliskich – bądźmy bezpieczni.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group