Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 2391
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Witoszów Dolny: 25–lecie zespołu "Ale Babki"

Niedziela, 29 stycznia 2017, 8:32
Aktualizacja: 9:35
Autor: red
Witoszów Dolny: 25–lecie zespołu "Ale Babki"
Fot. Gmina Świdnica
W sobotnie popołudnie (28 stycznia), w świetlicy „Lesniczówka” w Witoszowie Dolnym, 25–lecie działalności artystycznej świętował Zespół Śpiewaczy „Ale Babki”.

- Wasze zdolności, społecznie poświęcony czas na próby, wyjazdy na festiwale i konkursy, wymagają zamiłowania i poświęcenia. Wszystkie Wasze występy i osiągnięcia, zdobywane wyróżnienia, dyplomy i pochwały promują i rozsławiają naszą gminę. Dziękuję Wam za trud, zaangażowanie i miłość do kultury ludowej. Życzę dalszych sukcesów artystycznych, zdrowia i szczęścia w życiu prywatnym, satysfakcji płynącej z wykonywanej twórczości artystycznej oraz powodzenia w urzeczywistnianiu wszelkich przyszłych planów – mówiła wójt gminy Teresa Mazurek, podczas jubileuszu XXV-lecia Zespołu Śpiewaczego Ale Babki.

W specjalnie przygotowanym na tę okazję programie artystycznym, członkowie zespołu, zabrali licznie zgromadzoną publiczność w podróż przez 25 lat pracy twórczej. Uroczyste spotkanie stanowiło okazję do przypomnienia widzom oraz sympatykom zespołu historii powstania, sukcesów i nagród, które przez ostatnie 25 lat, zespół zdobywał swoją pracą artystyczną.

Zespół „Ale Babki” powstał w drugiej połowie 1992 roku. Utworzono go jako reprezentujący gminę duży zespół utworzony z trzech nadal samodzielnych zespołów:

• „Złoty Kłos” ze Słotwiny

• „Jubilatki” z Witoszowa

• „Kalina” z Pogorzały

Zespół „Złoty Kłos” powstał w 1988 r z inicjatywy Kół Gospodyń Wiejskich w Słotwinie (Przewodnicząca – Kazimiera Dyrda) i w Mokrzeszowie (Przewodnicząca - Józefa Mukoid), a swoją siedzibę miał w świetlicy wiejskiej w Słotwinie. Jego twórcą i pierwszym instruktorem i akompaniatorem na akordeonie był Józef Żywicki, a pomagał mu na skrzypcach Wacław Grzanka.. Wobec choroby pana Józefa Żywickiego - w 1990 r instruktorem została pani Hanna Raszkiewicz, a akompaniował, tylko przez pewien okres, pan Zbigniew Strzelecki. Zespół „Jubilatki” powstał z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w Witoszowie Dolnym (Przewodnicząca – Zofia Fryczyńska) w związku z przypadającym na początku 1992 r jubileuszem 30-lecia Koła. Prowadził go akordeonista pan Wiktor Janulewicz. Zespół „Kalina” powstał z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w Pogorzale (Przewodnicząca – Anna Gosthorska). Starania o utworzenie zespołu z fachowym kierownictwem czyniono już wcześniej, ale formalnie powstał on w 1992 r. W połowie 1992 r żaden z tych zespołów nie miał zatrudnionej pełnej obsady muzycznej – w Słotwinie była tylko instruktorka, w Witoszowie – akompaniator, a w Pogorzale dopiero szukano tej obsady. Urząd Gminy rozwiązał ten problem angażując do wszystkich ten sam zespół prowadzących – instruktorkę Hannę Raszkiewicz i akompaniatora pana Wiktora Janulewicza. Stworzyły się warunki do powstania idei utworzenia z tych działających w sąsiadujących ze sobą wsiach zespołów reprezentującego gminę dużego zespołu – swego rodzaju federacji trzech nadal samodzielnych zespołów występujących przy specjalnych okazjach jako jedna całość. Decyzję o formalnym powstaniu takiego zespołu, z czym wiązały się też nakłady na nowe, ujednolicone stroje ludowe, podjęły ówczesne władze Gminy Świdnica.

W okresie tworzenia zespołu „Ale Babki” łącznie w skład tworzących go zespołów wchodziło 44 śpiewających pań („Złoty Kłos - 15 , „Jubilatki” - 15 , „Kalina” - 14), ale nie wszystkie mogły wyjeżdżać na występy do innych miejscowości, toteż na scenie występowało ich nie więcej jak 36, co i tak czyniło go jednym z najliczniejszych spotykanych amatorskich zespołów ludowych. Po utworzeniu zespołu „Ale Babki” cotygodniowe próby odbywały się nadal tradycyjnie – każdy zespół u siebie, tylko w przygotowywanym programie dodatkowo doszły piosenki przeznaczone do śpiewania wspólnego, a co pewien czas, zwłaszcza przed planowanym występem, odbywały się próby wspólne - w świetlicy w Witoszowie Dolnym, lub w świetlicy w Słotwinie.

Kierownictwo muzyczne nad zespołem sprawuje od roku 2006 sprawuje pani Hanna Raszkiewicz oraz pan Zdzisław Christ – który jest również szefem kapeli. Skład kapeli uzupełniają także muzycy: Krzysztof Świgost – skrzypce, Kazimierz Kurzydło – perkusja, Aleksandra Gawron – skrzypce, Dominik Smolarek - klarnet.

Obecnie opiekę nad zespołem od 2007 roku piastuje Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy. Podstawowym celem zespołu jest obsługa wszelkiego rodzaju imprez okolicznościowych na terenie gminy oraz powiatu. Są to m.in.: dożynki parafialne, gminne, różnego rodzaju festiwale muzyki ludowej, przeglądy zespołów artystycznych, konkursy muzyczne, warsztaty, prezentacje, oraz inne imprezy kulturalne, których głównym celem jest rozpowszechnianie polskiej tradycji i kultury ludowej.

Zespół znany jest z wielu występów na terenie Gminy Świdnicy, powiatu, Dolnego Śląska oraz całego kraju – w tym wielokrotnie występy na terenie Dolnego Śląska, m.in.: w Przeglądach Ludowych Zespołów Śpiewaczych „Śpiewanie Nad Wodą” w Mietkowie, Dolnośląskich Przeglądach Zespołów Folklorystycznych im. ks. dr Jana Dzierżonia w Wojsławicach, Pod Ślężą Śpiewanie – Festiwal Folklorystyczny w Kątach Wrocławskich, Wojewódzki Festiwal Zespołów Artystycznych i Kół Gospodyń Wiejskich w Stolcu, Konkurs Muzyki Ludowej w Lubinie, Przegląd zespołów Ludowych w Żelaźnie, Gala Kresowa w Ścinawie, Majówka na Granitowym Szlaku - Przegląd Zespołów Ludowych w Kostomłotch, Biskupicki Złoty Kłos w Biskupicach Oławskich, Spotkaniach na ludowo w Kobierzycach, Festiwal Tradycji Dolnego Śląska we Wrocławiu oraz na terenie kraju w Kamieniu Pomorskim, Międzyzdrojach, Świnoujściu, Częstochowie, Lesznie, Wołowie. Kartuzach. Ma na swoim koncie również występy za granicą – Francja, Niemcy, Czechy, Słowacja. W historii swojej działalności zespół „Ale Babki” otrzymały szereg nagród i wyróżnień. Do znaczących osiągnięć zespołu należy zdobycie prestiżowej nagrody „Grand Prix” podczas Ogólnopolskiego Festiwalu spotkań Artystycznych Seniorów w Międzyzdrojach w 2013 roku oraz w 2016 .

Członkowie zespołu prezentują piosenki własnego autorstwa oraz innych twórców ludowych, a cały repertuar w zależności od okoliczności przygotowywany jest w oparciu o polską tradycję i kulturę ludową. Tradycje Stołu Wielkanocnego – Marcinowice XVIII Przegląd Ludowych Zespołów Śpiewaczych „Śpiewanie Nad Wodą” – Mietków XII Dolnośląski Przegląd Zespołów Folklorystycznych im. ks. dr Jana Dzierżonia – Wojsławice Przegląd Folklorystyczny w Piotrowicach – Piotrowice Pod Ślężą Śpiewanie – Festiwal Folklorystyczny – Kątki Wrocławskie Wojewódzki Festiwal Zespołów Artystycznych i Kół Gospodyń Wiejskich – Stolec, Majówka na granitowym szlaku III Przegląd Zespołów Ludowych - Dzierzków Gmina Dobromierz Spotkania Artystyczne Seniorów – Międzyzdroje

Na przestrzeni ostatnich 25 lat zespół śpiewaczy „Ale Babki” tworzyły i nadal tworzą następujące Panie

JUBILATKI – Witoszów

Zofia Fryczyńska
Teresa Kozioł
Stanisława Matuszyk
Krystyna Fabiś
Krystyna Boruczkowska
Irena Gancarczyk
Halina Wiśniewska
Halina Żmija
Grażyna Szpytna
Dorota Grabowska
Anna Jaros
Anna Fąfara
Władysława Łabuz
Teresa Przystał
Maria Trzpil
Barbara Maksymowicz
Bożena Alf
Sabina Mencfeld
Zofia Okinczyc
Wiesława Pluta
Tadeusz Okoński
Paweł Świdziński
Ewa Mróz

KALINA – Pogorzała

Krystyna Babina
Joanna Bryk
Irena Bury
Wiesława Fereniec
Sabina Foszcz
Jadwiga Gawińska
Anna Gosthorska
Aleksandra Kołodziejczyk
Helena Kuliszewska
Alina Matuszyk
Zofia Paździorek
Wiesława Rybak
Anna Sałapatek
Teresa Sochacka
Krystyna Stanikowska
Mariola Pągowska
Katarzyna Małkowicz

ZŁOTY KŁOS – Słotwina

Anna Kubińska
Anna Zawadzka
Czesława Pawłowska
Genowefa Jerzyk
Helena Łukasik
Irena Martyniak
Janina Dziubata
Józefa Kubińska
Józefa Mukoid
Kazimiera Hucał
Kazimiera Dyrda
Maria Flisak
Maria Horeli
Maria Siwiec
Wacław Grzanka, skrzypce
Stanisława Bardas
Janina Fuja
Jan Zawadzki
Władysława Frączak

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group