Czytaj także: Jelenia Góra Wałbrzych

WIADOMOŚCI |  SPORT |  FOTOREPORTAŻE |  OGŁOSZENIA |  Będzie się działo |  REKLAMA 
Czwartek, 13 grudnia 2018 Godz.: 23:30:27 Imieniny: Łucji, Otylii Czytających: 758 Niezalogowany

Wiadomości, Świdnica

Bajkonur w Szkole Podstawowej numer 8

Wtorek, 21 lutego 2012, 10:04, ostatnia aktualizacja: 2012-02-21 10:12
red
Miej świadomość
Koncert dla Niepodległej 

Polska Poniedziałek, 14:33
12 listopada 2018

 
Najnowsze ogłoszenia
Skrzypce 4/4
Artykuły komputerowe
Śniegowce rozm. 25
Sprzedaż drewna kominkowego
Paka ciuchów 104-116
Stół z krzesłami
Z 2 grupą niepełnosprawności
Szukam pracy na etat od zaraz
Ława szklany blat
Podejmę pracę konserwator stróż
Umywalka
Opieka osób starszych
Smartfon HTC
M2 po remoncie Jelenia Góra
Kupię antyki 694972047
Szukam pracy na etat
Przyjmę dużą lodówkę
Podpórka, balkonik, chodzik
Ps4 pro 14 gier
Kredens drewniany

Dodaj ogłoszenie
 
Kalendarz wydarzeń
 
Kategorie wydarzeń
Koncerty1
Konkursy1
Plenerowe2
Teatry1
 
 
Fot. użyczone

W lutym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy mieli niebywałą okazję i możliwość uczestniczenia w dwóch wydarzeniach reprezentowanych przez świat nauki i kultury.

W pierwszej połowie miesiąca szkołę odwiedził pan Tomasz Lewicki - astronom z wykształcenia i zamiłowania, człowiek z prawdziwą pasją i bogatą wiedzą. Dzięki niemu Ósemkowicze w przenośnym planetarium Bajkonur wzięli udział w niecodziennej lekcji astronomii i geografii, po której bardzo chętnie dzielili się swoimi wrażeniami.

Przenośne planetarium to wielka "kula", w której można obserwować wiele rzeczy związanych z kosmosem. Spotkanie wyglądało w ten sposób, że na początku pan opowiadał nam ciekawostki o kosmosie, a potem wszyscy weszliśmy do planetarium. W środku panowała ciemność, dzięki czemu było bardzo ciekawie. Pan przedstawiał nam wędrówki słońca w różnych porach roku oraz kosmos i gwiazdy. Obraz wyświetlany był na suficie oraz na ścianach planetarium. Wszyscy byliśmy bardzo zainteresowani tym, o czym opowiadał astronom i co nam pokazywał.   Nasza lekcja o kosmosie trwała 45 minut.   Kiedy wyszliśmy z namiotu, blask światła strasznie oślepiał, a wszyscy czuli się nadal oczarowani całą prezentacją. Niestety musieliśmy się obudzić, o czym przypomniał nam szkolny dzwonek.

Aleksandra Marascu, kl. VI b
Gdy weszliśmy do namiotu, który został rozstawiony w auli, byliśmy zafascynowani tym, co zobaczyliśmy w środku. Znajdował się tam duży rzutnik, który oświetlał cały sufit. Astronom prezentował nam możliwości tego planetarium: przyspieszał czas, przybliżał gwiazdy i planety. Mogliśmy z bliska przyjrzeć się, jak wyglądają poszczególne gwiazdozbiory i obejrzeć bardzo ciekawe sztuczki, które nie dzieją się nigdzie indziej. Gdy spotkanie zostało zakończone, czuliśmy smutek, bo bardzo nam się tam podobało. Na długo zapamiętam tę lekcję, ponieważ w interesujący sposób przedstawione zostały informacje o wszechświecie.

Jakub Bukowiec, kl. IV b
Zobaczyliśmy "wędrówkę" Słońca po niebie, planetę Jowisz z bliska i dowiedzieliśmy się, że burza na Jowiszu, czyli wielka czerwona plama, jest wielkości Ziemi. Zauważyliśmy wiele  konstelacji gwiazd, np.: Małą Niedźwiedzicę, Pannę, Oriona, Byka, Strzelca i Wodnika. Dowiedzieliśmy się, że najjaśniejszą gwiazdą na niebie jest Syriusz i że pierwszy teleskop skonstruował Galileusz. Pokazano nam jedyną gwiazdę, która się nie porusza - Gwiazdę Polarną. Mnie i moim kolegom oraz koleżankom planetarium się podobało i chcielibyśmy do niego wrócić. To była moja trzecia wizyta w planetarium. Odwiedziłem już takie miejsca w Szczecinie i Toruniu. Wszystkim polecam wizytę w przenośnym planetarium, ponieważ można się dowiedzieć dużo ciekawych rzeczy. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie się aktualnie znajduje.

Jędrzej Kulak, kl. IV b
Każda klasa przychodziła do planetarium osobno. Moja klasa rozpoczęła spotkanie o godzinie 9.00. Po wejściu usiedliśmy na karimatach i astronom pokazał nam jak w ciągu dwóch dni zmieniają się księżyce planety Jowisz.
Następnie pokazał nam wszystkie gwiazdy i konstelacje oraz nazwał je. Udowodnił nam, że największą gwiazdą nie jest gwiazda polarna, tylko Syriusz.

Prowadzący opowiedział nam ciekawostkę. Planety są widoczne na niebie dopiero o godzinie 17.20, natomiast astronom zauważył je już o godzinie 17.15. Jest to jego życiowy rekord.Wszechświat jest bardzo ciekawy i fascynujący. Jest tyle tajemnic, które w przyszłości można odkryć. Chciałbym zwiedzić Planetarium w Centrum Nauki „Kopernik”.
Oglądałem w telewizji, że skrywa się w bryle przypominającej "odprysk z kosmosu". Moim marzeniem jest odbyć podróż wśród wirtualnych gwiazd w obiekcie o nazwie Niebo Kopernika.
Myślę, że takie spotkania powinny się odbywać co kilka miesięcy, ponieważ zachęca to dzieci do nauki.
Maciek Fiłonowicz, klasa IV b

Pokaz odbywał się w szkolnej auli. W pomieszczeniu rozłożono duży dmuchany namiot w kształcie kuli. W jego wnętrzu umieszczono na środku rzutnik, który wyświetlał kolejno obraz nieba dziennego i nocnego w różnych porach roku.Można było zaobserwować ruchy planet i zmiany położenia Słońca i Księżyca na niebie w zależności od pory roku i dnia. Seans przybliżał nam wiedzę o efektach, które towarzyszą ruchowi obiegowemu Ziemi wokół Słońca. Dzięki temu pokazowi w przystępny sposób można było bez wysiłku zaobserwować zmiany w przyrodzie, które normalnie trwają długo i są niezauważalne. Zobaczyliśmy to, co wcześniej na podstawie podręczników musieliśmy sobie wyobrazić.Uważam, że takie przenośne planetarium to ciekawa nauka przez zabawę. Myślę, że taka forma nauki, powinna być częściej stosowana w szkole. Taki pokaz działa na wyobraźnię i pozwala każdemu zrozumieć nawet najbardziej skomplikowane zjawiska.
Maciej Rodziewicz, kl. VI b

Podczas tych zajęć odwiedziliśmy Marsa oraz pozostawiliśmy ślady butów na powierzchni Księżyca. Dotknęliśmy także pierścieni Saturna i poznaliśmy rodzinę księżyców Jowisza. Oprócz tego odnaleźliśmy na nocnym niebie bohaterów starożytnych mitów i legend, a w ciepłą letnią noc policzyliśmy spadające gwiazdy. 
Sądzę, że ten multimedialny seans przypadł do gustu młodzieży wychowanej w dobie komputerów. Osobiście bardzo mi się podobało i z przyjemnością obejrzałabym ten pokaz po raz kolejny.
Alicja Bereta, kl. VI b

Na początku pan astronom pokazał nam jak wygląda niebo w ciągu dnia. Zobaczyłem drogę Słońca po nieboskłonie. Dowiedziałem się, jaki wpływ ma to na ziemię i ludzi. A „w nocy” to dopiero zaczęło się dziać: księżyc, gwiazdy, planety i sztuczne satelity… Wszystko to krążyło nad moją głową. Czułem się jakbym naprawdę był na dworze w pogodną noc i spoglądał w rozgwieżdżone niebo. Następnie zobaczyłem wszystkie gwiazdozbiory oraz Gwiazdę Polarną. Na temat każdego gwiazdozbioru czegoś się dowiedziałem. Szczególnie jeden stał mi się bliski-był to gwiazdozbiór Lisa…
Rafał Lis, kl. IV b

Bajkonur przeniósł nas o rok do przodu! Z pewnością było to niezapomniane przeżycie dla nas wszystkich, gdyż mogliśmy ujrzeć jak niebo będzie wyglądało za kilka dni, tygodni, tudzież miesięcy.
Kolejnym etapem wędrówki pod kopułą było zapoznanie się z układem gwiazd oraz zodiakami. Wszystkie przejścia ciał niebieskich mieliśmy pokazane jak na dłoni. To niesamowite, jak wizualizacje pobudzają wyobraźnię człowieka. W jednej chwili szara rzeczywistość, która nas otaczała, stała się czymś niezwykłym, a nieosiągalne stało się coraz bliższe.
Uważam, że spotkanie to wywarło na uczniach spore wrażenia, gdyż chyba nie na co dzień można podróżować w czasie pod „magiczną” kopułą! Tak właśnie pozytywnie spędziliśmy całe 45 minut, które juz na zawsze pozostanie w naszej pamięci i pomoże nam zrozumieć tajniki świata niebieskiego.
Ala Grudzińska, kl.VI b

Obrazy, które oglądaliśmy, były jak prawdziwe. Zajmująca opowieść prowadzącego przeniosła nas w świat astronomii. Kosmos mieliśmy na wyciągnięcie ręki. Wydawało mi się,  że mogę dotknąć gwiazd, znaleźć się na Księżycu lub na innej planecie. Wiele rzeczy stało się prostszych i bardziej zrozumiałych. Zajęcia trwały całą godzinę lekcyjną, a zdawało się, że trwało to krótką chwilę.  Tak prowadzona lekcja dała mi dużo satysfakcji. Pozwoliła w całkiem inny sposób niż zwykle przyswoić wiadomości. Dostarczyła wiele nowych informacji. Zachęcony tym niezwykłym spotkaniem postanowiłem, że w najbliższym czasie przy okazji odwiedzin rodziny pójdę do prawdziwego planetarium w Chorzowie.                
Wojciech Kryśpiak, kl. IV b
Dodatki: Zapisz | Drukuj | Wyślij | Zapamiętaj
Następna wiadomość Aktualności 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.
  21-02-2012 11:31 | ~papa | IP: *.ip.fastwebnet.it
Wygląda jak ks. Krzysztof :P z Boboli

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Świdniczka - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Świdniczka poleca
   
  Najczęściej czytane komentowane
  10 30
  10 30
  Najnowsze wiadomości
  Prezydent Świdnicy apeluje do Premiera w sprawie obwodnicy 

  Świdnica Czwartek, 16:25
  13 grudnia 2018

  Władze miasta w dalszym ciągu zabiegają o realizację budowy południowej obwodnicy Świdnicy. Prezydent...
  Czystsza woda w basenie Szkoły Podstawowej nr 4 Czystsza woda w basenie Szkoły Podstawowej nr 4 

  Świdnica Środa, 15:17
  12 grudnia 2018

  Dzieci korzystające na co dzień z basenu przy Szkole Podstawowej nr 4 w Świdnicy będą mogły od...
  Nowy parking przy szpitalu „Latawiec” Nowy parking przy szpitalu „Latawiec” 

  Świdnica Środa, 15:15
  12 grudnia 2018

  Na terenie pomiędzy szpitalem „Latawiec” a ulicą Korczaka powstał nowy parking. Wybudowano 63...
  Miasteczko Świętego Mikołaja Miasteczko Świętego Mikołaja 

  Żarów Środa, 10:45
  12 grudnia 2018

  Magia nadchodzących świąt Bożego Narodzenia była wyczuwalna podczas niedzielnego Miasteczka Mikołaja....
  Trwa rewitalizacja stadionu miejskiego w Żarowie Trwa rewitalizacja stadionu miejskiego w Żarowie 

  Żarów Środa, 10:43
  12 grudnia 2018

  Do końca marca mają potrwać prace modernizacyjne na stadionie miejskim w Żarowie. W ramach inwestycji...
  Laureaci III Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy Historycznej Laureaci III Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy Historycznej 

  Żarów Środa, 10:41
  12 grudnia 2018

  Za nami dwa konkursy wiedzy historycznej o gminie Żarów. Pierwszy z nich odbył się w dniu 5 grudnia w...
  Niesamowite opowieści Laury Niesamowite opowieści Laury 

  Marcinowice Środa, 10:33
  12 grudnia 2018

  Laura Farmus uczennica klasy VIII b Szkoły Podstawowej w Marcinowicach została wyróżniona w konkursie...
  Sala sportowo–edukacyjna – otwarta Sala sportowo–edukacyjna – otwarta 

  Jaworzyna Śląska Środa, 10:29
  12 grudnia 2018

  Mieszkańcy gminy Jaworzyna Śląska doczekali się nowoczesnego obiektu łączącego w sobie dwie funkcje...
  Zapraszamy na Jarmark Bożonarodzeniowy Zapraszamy na Jarmark Bożonarodzeniowy 

  Roztoka Środa, 10:27
  12 grudnia 2018

  Już w najbliższą niedzielę, 16 grudnia na miłośników dekoracji bożonarodzeniowych oraz smakoszy...
  Zakończyła się XIX edycja "Bezpiecznej Kobiety" Zakończyła się XIX edycja "Bezpiecznej Kobiety" 

  Świdnica Środa, 10:14
  12 grudnia 2018

  Kolejna edycja szkoleń w ramach programu „Bezpieczna kobieta” dobiegła końca. To już XIX edycja...
  Zobacz więcej artykułów
   
  Redakcja
  Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą podzielić? Napisz do nas na redakcja@swidniczka.com
   
   
  Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Imprezy |  Regulaminy 
  © 2002-2018 Swidniczka jest znakiem należącym do Highlander's Group.
  WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
  Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | Logo