Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 999
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Nie bój się pomóc

Czwartek, 19 lutego 2015, 13:20
Aktualizacja: 13:22
Autor: red.
Świebodzice: Nie bój się pomóc
Fot. UM Świebodzice
Pierwsza pomoc – to dziecinnie proste. Tak brzmi hasło nowej akcji Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której cel jest równie prosty: nauczyć jak najwięcej osób udzielania pierwszej pomocy. Akcja odbyła się 18 lutego w 10 miastach w Polsce, na dworcach kolejowych – bo partnerem projektu są PKP i Przewozy Regionalne. A wśród tych wyróżnionych miast były nasze Świebodzice!

Punktualnie o godz. 10:00 na dworcu kolejowym mali instruktorzy zabrali się do pracy i cierpliwie pokazywali, jak ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bocznej i jak wykonać prawidłowo sztuczne oddychanie, demonstrując to na fantomach.

W roli instruktorów wystąpili uczniowie klasy III a i c Szkoły Podstawowej nr 2, która bierze czynny udział w projekcie edukacyjnym prowadzonym przez Fundację pod nazwą "Ratujemy i uczymy ratować". Pod okiem instruktorów z Pokojowego Patrolu WOŚP pokazywali innym uczniom, a także pasażerom pojawiającym się na dworcu, jak przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.

- To świetna akcja, kolejny krok by edukować społeczeństwo i przekonywać, że nauka pierwszej pomocy nie jest trudna i nie należy się bać pomóc drugiemu człowiekowi. Jesteśmy bardzo dumni, że Świebodzice znalazły się wśród tej dziesiątki miast wybranych do przeprowadzenia happeningu - mówi Zofia Marek, szefowa świebodzickiego Sztabu WOŚP, która wraz z Elżbietą Szram, także członkinią Sztabu i wychowawcą z SP 2, namawiały i zachęcały do nauki. W akcji wzięli udział uczniowie świebodzickich szkół, którzy pojawili się na dworcu; temu, co się działo w holu głównym z zaciekawieniem i życzliwością przyglądali się także przechodzący pasażerowie i obsługa dworca, która dla wszystkich uczestników przygotowała gorącą herbatę.

Wracając z akcji dzieci rozdały przechodniom 100 ulotek z podstawowymi informacjami dotyczącymi pierwszej pomocy.

"Pierwsza Pomoc - to dziecinnie proste" jest kolejną ogólnopolską akcją Fundacji WOŚP, związaną z nauką pierwszej pomocy, po Światowym Dniu Pierwszej Pomocy oraz biciu rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób. W 2013 roku próba ustanowienia rekordu, która odbyła się z okazji "Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca", zaangażowała aż 83 111 osób z 1 132 instytucji z całej Polski. W czasie tych przedsięwzięć Jurek Owsiak i instruktorzy Fundacji WOŚP chcą namówić wszystkich Polaków do tego, żeby nauczyli się pierwszej pomocy i nie bali się jej później udzielać.

W projekcie "Ratujemy i uczymy ratować" uczestniczą wszystkie świebodzickie szkoły podstawowe, a efektem tego jest nie tylko przeszkolenie nauczycieli i dzieci z najmłodszych klas, ale także sprzęt o wartości ponad 30 tys. zł (nowoczesne fantomy, materiały edukacyjne, itp.), który został zakupiony przez WOŚP do każdej ze szkół.

(Agnieszka Bielawska-Pękala)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group