Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 571
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nie dajmy się nabić w bombkę

Wiadomości: Region
Środa, 2 grudnia 2009, 9:36
Aktualizacja: 9:39
Autor: MaS
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Pierwszy grudnia już za nami i wokół mnożyć się będą przedświąteczne promocje, reklamy z Mikołajem i choinką, zachęty do kupna przeróżnych rzeczy jakoby przydatnych na święta lub jako prezenty. A w niektórych sklepach z głośników usłyszymy kolędy, żebyśmy częściej sięgali do portfela, czując się bezpiecznie w przedświątecznym nastroju.

Wszystko będzie w porządku, jeśli będziemy świadomi celu chwytów reklamowych – mają one przede wszystkim przynieść zarobek handlowcom, a święta to wspaniała okazja. Reklamy kreują baśniowy, kolorowy świąteczny świat, jakby nabycie tego czy innego produktu gwarantowało niepowtarzalne Boże Narodzenie. Takie święta nie zależą jednak od ilości czy jakości kupionych produktów i o tym też trzeba pamiętać.

- Konsumentów łatwo zachęcić do kupna towarów, odwołując się do ich uczuć. Tego robić nie wolno, jednakże wielu sprzedawców stara się uchylić od zakazu nieuczciwej reklamy – szczególnie w okresie, kiedy wielu konsumentów realizuje talony otrzymane od pracodawców. Najbardziej podatne na sugestywne przekazy są dzieci, które spontanicznie reagują na zachęty reklam i wywierają presję na rodzicach, aby kupiły artykuły sugerowane przez handlowców. – mówi Danuta Mazur, Powiatowy Rzecznik Konsumentów.

Jeśli towar jest według reklamy szczególnie atrakcyjny, ale tani, za niską ceną zapewne kryje się niska jakość. Zanim skorzysta się z „promocji”, należy sprawdzić, czy dana rzecz przypadkiem nie kosztuje więcej, aniżeli w innym sklepie, w zwykłej sprzedaży.

Pamiętajmy, że jeśli towar jest niezgodny z zapewnieniami zawartymi w reklamie sprzedawcy czy producenta, klientowi przysługuje reklamacja, ale tylko w takim przypadku – zwroty często są niemożliwe. Trzeba się więc zastanowić przed każdym zakupem, czy aby na pewno potrzebnych będzie dziesięć kompletów bombek, tyle samo czekoladowych Mikołajków i innych dekoracji świątecznych.

Jeśli chodzi o artykuły spożywcze, należy zwracać uwagę na dane znajdujące się na opakowaniach, tj. : nazwę produktu, datę przydatności do spożycia lub ważności produktów spożywczych, cenę, wagę netto, warunki lub temperaturę przechowywania konkretnego produktu, wykaz składników produktu – w tym konserwantów. – mówi Danuta Mazur. - Zawsze należy żądać i zabierać ze sobą dowód zakupu: paragon, fakturę, dowód wpłaty zaliczki, itd. Bez niego sprzedawca może nie przyjąć reklamacji.

Jeśli jakość zakupionych produktów żywnościowych okaże się wątpliwa, nabywca ma prawo do złożenia reklamacji. Reklamując żywność można żądać od sprzedawcy: wymiany wadliwego produktu na taki sam bez wad, obniżenia ceny lub zwrotu pieniędzy.

Obowiązuje zasada prawna, że reklamacje składa się nie później niż :
- niezwłocznie po zakupie : artykuły kupione do spożycia na miejscu,
- najpóźniej w dniu zakupu np.: produkty mleczne, świeże ryby, owoce, grzyby,
- najpóźniej następnego dnia po zakupie np.: mięso, drób, tłuszcze zwierzęce surowe i topione, ryby mrożone, solone i wędzone, podroby, masło, twarogi, sery twarde, miękkie i topione, pieczywo, tłuszcze roślinne, wyroby mączno – cukiernicze nietrwałe, mrożone warzywa,
- najpóźniej w ciągu 2 dni : olej, piwo, napoje bezalkoholowe gazowane, majonez, musztarda, konserwy mleczne, serki ziołowe,
- najpóźniej w ciągu 7 dni : pieczywo cukiernicze trwałe, wędliny trwałe, miód,
- w ciągu 30 dni od daty zakupu : wszystkie pozostałe artykuły żywnościowe.

Jest jedna rzecz, której wychodząc na zakupy nie powinniśmy zostawiać w domu, a jest nią rozwaga i ostrożność. To umożliwi nam uniknięcie rozczarowania wobec góry nieprzydatnych produktów i pustego portfela. I warto pamiętać, że Święta szybko miną, a tego, co w nich najistotniejsze, nie kupi się w sklepie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group