Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 965
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: NIE dla czadu

Środa, 29 października 2014, 11:39
Aktualizacja: 13:40
Autor: red.
Region: NIE dla czadu
Fot. UG Dobromierz
Okres jesienno–zimowy wiąże się z koniecznością zabezpieczenia domów i mieszkań przed skutkami niskich temperatur, głównie poprzez korzystanie w szerokim zakresie z urządzeń grzewczych, najczęściej węglowych i gazowych.

Niesie to jednak za sobą poważne zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Charakterystyczny dla tego okresu jest wzrost liczby przypadków zatrucia tlenkiem węgla, nierzadko ze skutkiem śmiertelnym. Według statystyk każdego roku z powodu zatrucia czadem, umiera ponad sto osób, a blisko dwa tysiące ulega podtruciu.

Przypominamy!
Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze.

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla :
- jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku),
- blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi,
- powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z:
- ich nieszczelności,
- braku konserwacji, w tym czyszczenia,
- wad konstrukcyjnych,
- niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Przepisy przeciwpożarowe zobowiązują do czyszczenia przewodów wentylacyjnych i kominowych. W myśl tego, w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- co najmniej raz na trzy miesiące w domach opalanych paliwem stałym np. węglem lub drewnem,
- co najmniej raz na sześć miesięcy w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym,
- co najmniej raz w miesiącu (jeśli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych.
W sytuacji kiedy jesteśmy świadkami oraz podejrzewamy, że mogło dojść do zatrucia czadem, nie należy bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia rytmu serca i oddychania, ponieważ mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć mieszkanie, w którym się znajdujemy oraz skontaktować się z lekarzem.

Pamiętajmy!
Od stosowania się do powyższych rad może zależeć nasze zdrowie i życie oraz zdrowie i życie naszych bliskich.

(UG Dobromierz)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group