Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 1322
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Nie zabieraj podlota!

Niedziela, 8 maja 2022, 9:26
Aktualizacja: 15:57
Autor: red
REGION: Nie zabieraj podlota!
Fot. Fundacja Dzika Nadzieja
Wiosna rozkwita, ptaki zakładają gniazda, w których niebawem pojawią się pisklęta a później podloty. Niektóre z nich już wyprowadziły lęgi. Część osób spotyka na swojej drodze takie właśnie podloty i postanawia im pomóc. Najczęściej zupełnie niepotrzebnie.

Podlot to przyjęta nazwa określająca młodego ptaka na pewnym szczególnym etapie rozwoju, kiedy nie jest już nieopierzonym pisklęciem, opuścił gniazdo, ale nie jest jeszcze w stanie latać i samemu zdobywać pożywienie, dlatego jest poza gniazdem dokarmiany przez rodziców. Wiosna to czas, kiedy dość często natykamy się na pisklęta czy podloty, znajdujące się poza gniazdem na ziemi, w trawie lub nawet na chodnikach. Sporo osób postanawia interweniować, aby im pomóc. Ale czy zabieranie ich jest najlepszym rozwiązaniem? Zdecydowanie nie. Zabieranie podlotów, choć wypływa z chęci niesienia pomocy, jest działaniem niewłaściwym, narażającym ptaka na stres, cierpienie a nawet śmierć.

Wiosną podlot na ścieżce, alejce, na trawniku, czy nawet na chodniku to rzecz normalna. Z pewnością jego rodzice są w pobliżu, czuwają nad nim a maluch poznaje otaczający go świat. Jeżeli maluch nie jest ranny, nie jest uszkodzony, nie należy go zabierać. Jeżeli przebywa w miejscu, które zagraża jego zdrowiu lub życiu, należy go bardzo delikatnie przenieść w nieodległe, bezpieczne miejsce i tam pozostawić. Rodzice bez problemu go odnajdą, nakarmią i zaopiekują się nim zdecydowanie lepiej niż my. Jedynym przypadkiem, kiedy należy zabrać malucha, który nie wykazuje oznak uszkodzenia i nie jest poraniony, jest sytuacja gdy mamy pewność, że został osierocony lub porzucony. W takiej sytuacji należy go zabrać, bo istnieje ryzyko, że sam sobie nie poradzi. Ale to dotyczy raczej ssaków i wymaga czasochłonnej, dyskretnej obserwacji - w przypadku ptaków stwierdzenie osierocenia czy porzucenia jest bardzo trudne.

Ranne, uszkodzone, osierocone maluchy zabieramy i transportujemy do weterynarza, ośrodka rehabilitacji zwierząt, lub podobnej placówki, ale osobniki zdrowie pozostawiamy tam gdzie zostały znalezione lub ewentualnie ostrożnie przenosimy w bezpieczne, niezbyt odległe, nie zagrażające ich zdrowiu i życiu miejsce. To bardzo istotne, ponieważ co roku na wiosnę setki, tysiące podlotów są zupełnie niepotrzebnie zabierane ze środowiska naturalnego, w którym powinny pozostać, co niejednokrotnie stanowi dla nich wyrok śmierci. Dlatego właśnie nie zabieraj podlota!

Źródło" Fundacja Dzika Nadzieja

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group