Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 969
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Niebanalnie o zabytkach i historii

Niedziela, 29 maja 2016, 6:50
Aktualizacja: 9:18
Autor: opr. red.
Świebodzice: Niebanalnie o zabytkach i historii
Fot. www.swiebodzice.pl
Ciekawy projekt edukacyjny zrealizował Zespół Szkół w Świebodzicach. Placówka, przy współpracy z Miejskim Domem Kultury oraz Urzędem Miejskim, przygotowała dla uczniów interesującą podróż przez historię swojego miasta. Oglądanie najważniejszych zabytków, poznawanie najbardziej znanych i zasłużonych mieszkańców, wizyta w ratuszu, spotkanie z burmistrzem i radnymi – to dla trzydziestki dzieci była naprawdę wielka przygoda.

Autorką projektu pn. „Uczeń utożsamiający się ze swoim miastem, regionem, ojczyzną” jest nauczycielka ZS Mariola Gajdowska. Do współpracy zaprosiła MDK i urząd a także Adriana Sitko, świebodziczanina, zajmującego się popularyzacją historii Świebodzic. Przez cały rok szkolny uczniowie poznawali historię miasta poprzez różne działania.

- Były cztery spotkania, podczas których poznawaliśmy różne aspekty przeszłości miasta, dzieci oglądały prezentacje multimedialne, a potem byliśmy w terenie, by zobaczyć te miejsca, o których opowiadał pan Adrian – mówi Mariola Gajdowska.

- Starałem się w prosty i przystępny sposób opowiedzieć o naszym, herbie, najważniejszych zabytkach i postaciach związanych z miastem i różne ciekawostki. Podczas spotkań odwiedziliśmy część opisywanych miejsc - mury miejskie, rynek i ratusz, miejsce, w którym Gustav Becker założył swój pierwszy warsztat, grobowiec
Hochbergów przy kościele Św. Mikołaja. Odwiedziliśmy również groby znanych świebodziczan na cmentarzu przy ulicy Wałbrzyskiej - w tym grobowiec rodziny Kramsta, Beckera, Mikulicza – wspomina Adrian Sitko. – Myślę, że dla dzieci to była bardzo ciekawa lekcja historii lokalnej.

Na przedostatnim spotkaniu, w ramach podsumowania projektu, ogłoszony został konkurs plastyczny, którego tematem były zabytki miasta. Prace oceniano w dwóch kategoriach - indywidualne i zbiorowe.

Komisja w składzie: Agnieszka Gielata (MDK), Ilona Szczygielska, Weronika Tomczyk (Wydział Promocji UM), Teresa Małecka i Jan Klepiec (radni) oraz Adrian Sitko (prowadzący) wybrali zwycięzców, a nagrody wręczono w poniedziałek, 23 maja w ratuszu.

Nagrodzone prace

Indywidualni:
1. Tomasz Zawadzki, kl. III a
2. Kazimierz Kierbec
3. Dawid Przyworski, kl. III b

Zbiorowe:
1. Klasa III b
2. Klasa IV

Nagrody wręczył zwycięzcom Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group