Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 917
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Niebezpieczna zima – nie bądźmy obojętni

Niedziela, 26 stycznia 2014, 15:23
Aktualizacja: 17:28
Autor: red.
Dolny Śląsk: Niebezpieczna zima – nie bądźmy obojętni
Fot. KWP Wrocław
Zimowe, bardzo niskie temperatury okazują się często niestety śmiertelne dla osób przebywających poza budynkami, czy też w pomieszczeniach nie ogrzewanych. Stwarzają one potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia osób nietrzeźwych, bezdomnych, samotnych, czy też będących w podeszłym wieku. Dlatego nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Pamiętajmy, że nasza reakcja może uratować komuś życie.

Okres zimowy, to przede wszystkim znaczne i częste spadki temperatur, które stwarzają potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, samotnych oraz będących w podeszłym wieku. Zagrożenie utraty życia dotyczy w tym okresie także osób nietrzeźwych, które znajdują się na wolnym powietrzu, bądź w pomieszczeniach opuszczonych i nieogrzewanych.

Dlatego apelujemy do wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska o informowanie Policji oraz innych służb o każdej zauważonej osobie, także będącej pod wpływem alkoholu, znajdującej się w okolicznościach, które podczas mrozu mogą spowodować wychłodzenie organizmu. Nie przechodźmy obok takich ludzi obojętnie. Wystarczy, że zareagujemy w takim przypadku i powiadomimy odpowiednie służby. Pamiętajmy, że od naszego zaangażowania i pomocy może zależeć czyjeś życie.

Każdego roku odnotowuje się w Polsce przypadki zgonów osób bezdomnych i samotnych, których przyczyną jest wychłodzenie organizmu. Niestety również podczas tegorocznej zimy, która choć przyszła dość późno, odnotowano już pierwsze przypadki śmierci z tego powodu.

Pamiętajmy, że mroźne dni i noce, właśnie szczególnie ciężko znoszą osoby bezdomne, które próbując przetrwać, szukają schronienia na ogródkach działkowych, dworcach kolejowych czy w piwnicach. Warto też upewnić się, czy osoby starsze i samotne, mieszkające po sąsiedzku, nie potrzebują pomocy. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Dolnośląscy policjanci podejmują działania prewencyjne, zmierzające do tego, by takich zdarzeń było jak najmniej i aby każdy, kto potrzebuje pomocy, taką pomoc otrzymał. Funkcjonariusze monitorują i kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Zwracają również szczególną uwagę na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, w okolicznościach zagrażających ich życiu.

Wszystkie działania mają charakter pomocowy i w związku z tym policjanci, w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, udzielają również informacji oraz wszelkiej pomocy w dotarciu do placówek pomagających bezdomnym oraz innym osobom wymagającym opieki.

Obecne, niskie temperatury, bardzo szybko dały się wszystkim we znaki. Dlatego pamiętajmy, aby przed wyjściem z domu, dla własnego bezpieczeństwa, ciepło się ubrać i zjeść sycący posiłek. Pamiętajmy również, jak ważne jest prawidłowe korzystanie z pieców i piecyków gazowych - stare, niesprawdzane i nieczyszczone, mogą stać się przyczyną zatrucia czadem.

WYKAZ PLACÓWEK POMOCOWYCH
http://www.dolnoslaska.policja.gov.pl/www/kwpwroclaw/materialy/informator.pdf

(KWP Wrocław)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group