Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 991
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Moskwa: "Niech żyje wojna" Wałbrzych w Moskwie ze spektaklem

Sobota, 26 listopada 2011, 7:45
Aktualizacja: 9:07
Autor: oprac. Ika
Wałbrzych/Moskwa: "Niech żyje wojna" Wałbrzych w Moskwie ze spektaklem
Fot. użyczone
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu wystąpi w przyszłym tygodniu w moskiewskim Centrum Meyerholda. 29 i 30 listopada 2011 zaprezentuje w stolicy Rosji spektakl "Niech Żyje Wojna!!!" Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki. Przedstawienie grane będzie w ramach programu "Ja, Kultura!".

"Ja, Kultura!" to inicjatywa Instytutu Adama Mickiewicza promująca polską twórczość. Jak informują organizatorzy, chodzi przede wszystkim o "popularyzację za granicą historycznych i współczesnych dokonań naszej kultury". Teatr z Wałbrzycha, biorący udział w tym programie przedstawi moskiewskiej publiczności wzbudzający wiele emocji spektakl "Niech Żyje Wojna!!!", którego premiera odbyła się 12 grudnia 2009 roku. Sztuka napisana przez Pawła Demirskiego i w reżyserii Moniki Strzępki inspirowana jest kultowym serialem „Czterej pancerni i pies” zrealizowanym na podstawie powieści Janusza Przymanowskiego. Nie jest to jednak teatralna adaptacja popularnego tematu, ale zupełnie nowy obraz wojny, stworzony w pewnej opozycji do sielankowego niemal wizerunku, wykreowanego w powieści i serialu. Twórcy przedstawienia nikogo nie rozliczają, nie próbują narzucić swojej wersji wydarzeń, swojej opinii, próbują się tylko upomnieć o to, co w historii przemilczane, odrzucone, zapomniane, zmanipulowane.

Centrum Meyerholda jest mostem, łączącym badania historyczno-teoretyczne z eksperymentalnymi działaniami teatralnymi. Nie jest ani ośrodkiem akademickim, ani teatrem repertuarowym lecz bardziej laboratorium. Na początku listopada prezentował się w nim łódzki Teatr im. Jaracza, a wałbrzyszanie będą kolejną grupą promującą w Rosji polską kulturę. Dofinansowanie do wyjazdu zapewnił Instytut Adama Mickiewicza i Urząd Marszałkowski we Wrocławiu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group