Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 984
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” – wyniki policyjnych działań

Poniedziałek, 19 stycznia 2015, 8:11
Aktualizacja: 15:30
Autor: red.
Dolny Śląsk: „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” – wyniki policyjnych działań
Fot. archiwum
Dolnośląscy policjanci przeprowadzili działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, pod hasłem – „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Ta grupa użytkowników dróg, w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, pozbawiona jest jakiejkolwiek, technicznej ochrony. Jak się okazuje, podstawowe przepisy zna prawie każdy, jednak o tym, że nie wszyscy się do nich stosują mówią policyjne statystyki. Podczas działań funkcjonariusze ujawnili blisko 1360 wykroczeń, popełnionych przez kierujących pojazdami, rowerzystów i pieszych.

Przepisy ruchu drogowego szczegółowo regulują kwestię ruchu pieszych i pojazdów. Podstawowe przepisy zna prawie każdy, jednak o tym, że nie wszyscy się do nich stosują mówią policyjne statystyki. Taki stan rzeczy wynika nie tylko z niewłaściwych zachowań na drodze pieszych czy też rowerzystów, ale również niezgodnych z przepisami ruchu drogowego zachowań kierujących pojazdami w stosunku do nich.

Dlatego policjanci Wydziału Ruchu Drogowego komendy wojewódzkiej we Wrocławiu przeprowadzili na terenie województwa dolnośląskiego, działania pod kryptonimem „NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO", mające na celu poprawę ich bezpieczeństwa. W wyniku przeprowadzonej akcji funkcjonariusze ujawnili łącznie 1359 wykroczeń, popełnionych przez kierujących pojazdami, rowerzystów i pieszych.

Największą grupę ujawnionych wykroczeń, bo 51 % ogółu stanowiły wykroczenia popełniane przez pieszych. Były, to przede wszystkim wykroczenia polegające na przechodzeniu przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, ale także niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, czy też przemieszczanie się po ścieżce rowerowej zamiast po chodniku.

Kolejną grupę wykroczeń, bo ponad 45 %, w tym również zaistniałych w stosunku do „niechronionych uczestników ruchu drogowego”, popełnionych zostało przez kierujących pojazdami. Były to m.in. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, czy też nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych.

Blisko 4 % z ogólnej liczby ujawnionych wykroczeń, stanowiły wykroczenia popełniane przez rowerzystów. Dotyczyły one m.in. nieprawidłowego wyposażenia roweru - np. oświetlenia, jazda wzdłuż przejścia dla pieszych, czy też korzystania z chodnika tam gdzie jest obowiązek korzystania z istniejących dróg dla rowerów.

Bez wątpienia do liczby wypadków przyczyniają się też m.in. zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne, opady deszczu, silny wiatr, itp. Często piesi poruszają się w ciemnych ubraniach, które w porach wieczorowo - nocnych czynią ich niewidocznymi. Stosowanie elementów odblaskowych przez tę grupę uczestników ruchu drogowego niewątpliwie zwiększa ich bezpieczeństwo. Przede wszystkim poprawia ich widoczność, co pozwala na wcześniejsze zauważenie ich przez kierujących i wykonanie bezpiecznego manewru.

Ponadto rowerzyści i motorowerzyści poprzez właściwe oświetlenie swoich pojazdów oraz korzystanie z kasków ochronnych również sami dbają o swoje bezpieczeństwo.

(KWP Wrocław)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group