Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 584
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Niedziela bez Teleranka– 13 grudnia 1981r

Wiadomości: Polska/ Świdnica
Wtorek, 13 grudnia 2011, 8:38
Aktualizacja: 18:15
Autor: Ika
Fot. archiwum IPN
30 lat temu 13 grudnia w telewizji nie ukazał się teleranek, ulubiony program ówczesnych dzieci

Wojciech Jaruzelski ogłosił Stan Wojenny na mocy uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, podjętej niejednogłośnie, na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (pozakonstytucyjnego tymczasowego organu władzy, faktycznie nadrzędnego wobec konstytucyjnych władz państwowych), poparty przez Sejm PRL uchwałą z dnia 25 stycznia 1982 roku. Przepisy stanu wojennego ograniczały podstawowe prawa obywatelskie, wprowadziły m.in. godzinę milicyjną (do maja 1982), zawiesiły działalność organizacji społecznych i związków zawodowych (niektóre rozwiązano, np. "Solidarność", Niezależne Zrzeszenie Studentów, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, ZASP, ZLP, w innych dokonano zmian w kierownictwie, np. w Stowarzyszeniu PAX).
Zmilitaryzowano główne działy gospodarki, zakazano zmian miejsca pobytu, wprowadzono cenzurę korespondencji, tryb doraźny w postępowaniu sądowym. Działaczy Solidarności, opozycji politycznej oraz kilkunastu reprezentantów władzy sprzed sierpnia 1980 internowano (łącznie ok. 10 tys. osób). Społeczeństwo w szerokim zakresie podjęło bojkot kontrolowanych przez władze organizacji i instytucji, powstał podziemny ruch prasowo-wydawniczy, niezależny obieg informacji (np. radio "Solidarność").
Szeroką akcję pomocy prześladowanym przez władze prowadził Kościół katolicki. Podziemną "Solidarność" moralnie i materialnie wspierały międzynarodowe organizacje (m.in. Międzynarodowa Organizacja Pracy) i centrale związkowe. USA zastosowały w stosunku do PRL sankcje ekonomiczne.
Oficjalnym powodem ogłoszenia stanu wojennego była pogarszająca się sytuacja gospodarcza kraju, której przejawami były m.in. brak zaopatrzenia w sklepach (także żywności) i reglamentacja (od kwietnia do października 1981 ponownie objęto systemem tzw. kartek żywnościowych wiele istotnych towarów np. mięso, masło, tłuszcze, mąka, ryż, mleko dla niemowląt itd.), oraz zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego w kraju wobec zbliżającej się zimy. Rzeczywistymi powodami były obawy reżimu komunistycznego przed utratą władzy, związane z utratą kontroli nad niezależnym ruchem związkowym, w szczególności Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym "Solidarność", oraz walki różnych stronnictw w PZPR nie mogących dojść do porozumienia w kwestii formy i zakresu reform ustroju polityczno-gospodarczego PRL.

Internowani 13-tego grudnia i w grudniu 1981 r. w Świdnicy

Skrót K.G. odnosi się do osób internowanych w więzieniu Kamienna Góra
Podział wg zakładów pracy

PKS
1. Biliński Janusz – PKS Członek Komisji Zakładowej

ŚFUP
1. Dziwniel Marian - K.G. – ŚFUP Przewodniczący Komisji Zakładowej
2. Kalbara Andrzej - K.G. – ŚFUP Członek Komisji Zakładowej
3. Kowalski Marek - K.G. – ŚFUP V-ce Przewodniczący Komisji Zakładowej
4. Piróg Michał – ŚFUP Członek Komisji Zakładowej
5. Szuba Józef – ŚFUP Członek Komisji Zakładowej

MPK
1. Gostomczyk Franciszek – MPK Przewodniczący Komisji Zakładowej

WAGONY
1. Grabowski Eugeniusz – Wagony Członek Komisji Zakładowej
2. Tobiasz Ludwik - K.G. WAGONY Przewodniczący Komisji Zakładowej
3. Walczak Stanisław – K.G. WAGONY Członek Komisji Zakładowej

Niezależne Słowo
1. Matuszkiewicz Antoni - K.G. – Niezależne Słowo
2. Szelążek Marek - K.G. – Niezależne Słowo
3. Sośnicki Mirosław - K.G. – Niezależne Słowo

ZWAP
1. Modzelewski Wiesław – ZWAP Członek Komisji Zakładowej

ZEM
1. Moździerz Ryszard - K.G. – ZEM Przewodniczący Komisji Zakładowej
2. Marciniszyn Bolesław – ZEM Członek Komisji Zakładowej
3. Suliński Wacław – ZEM V-ce Przewodniczący Komisji Zakładowej

APARATURA POMIAROWA
1. Patejczuk Andrzej - K.G. Aparatura Pomiarowa

KOMISJA NAUCZYCIELI
1. Romanowski Tadeusz – Zakład Poprawczy Członek Komisji Solidarności Nauczycielskiej

RENIFER
1. Stefanicka Helena – RENIFER Przewodnicząca Komisji Zakładowej

STUDENCI
1. Drobny Jacek - K.G

Solidarność Rolników
1. Pytko Bartłomiej

Stan Wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. Powoli kraj zaczął na nowo się odradzać. Polacy gremialnie zachłysnęli się „zachodem”. W czasie trwania w Polsce „stanu nadzwyczajnego” zginęło ok.120 osób, które poświęciły swoje życie dla wolności naszego kraju. I to o nich należy pamiętać w każdą kolejną rocznicę. To oni stali się symbolem wolności, walki i bohaterstwa narodowego.

Dziękujemy panu Markowi za przesłanie listy internowanych osób.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~Gość 13-12-2011 12:22
Gdyby nie Marek to pewnie wogóle nie świdniczanie nie wiedzieliby o stanie wojennym. Dzięki Ci,Marku! M.Dz.
~Adi 13-12-2011 16:27
Ruscy zrównali by nas z ziemią !!
~NIKLOT 13-12-2011 16:35
Do listy tej, należy dodać tych nie internowanych co dalej walczyli z komuną po to, by dzisiaj można było pisać o tych czasach bez CENZURY -portaliku "świdniczka" weź to pod uwagę i nie baw się ,tak jak "tvn24swidnica pl "usuwając NIEWYGODNE podpisy po to , by być na topie (europejskim) .Oczywiście ze skutkiem wymiotnym.
~// 13-12-2011 17:44
K***a, może nawet byloby lepiej jakby zrównali, nikt nie musialby się martwić o pracę, przeklinać poziomu życia, śmieciowych umów, urzędniczej bezduszności, niezbyt spontanicznej kultury polskiej, która nie należy do kultur otwartych. Przeważnie tylko starzy UBole i ich dzieci mają się dobrze!
~Yato 13-12-2011 17:53
Inaczej. To Polacy sami skoczyliby sobie do gardeł, a Rosjanie powybijaliby niedobitki. Nikt nie mówi co działo się w Polsce przed wprowadzeniem stanu wojennego. Wszyscy nagle mają amnezję? Czas zaczął się dopiero 13. grudnia 1981r. o godz. 0.00? Może ktoś napisze co się działo przed stanem wojennym. A co do internowania. 2 dni temu w TVP INFO pokazano jedno z miejsc internowania w Gołdapi. Był to i jest do tej pory ośrodek wczasowy. Wypowiadały się też osoby wtedy w nim internowane. Opowiadały o swoim zdziwieniu z powodu czystych łazienek i dobrym wyżywieniu. Czepiacie się stanu wojennego i uznajecie go za tragedię. Teraz to tragedii nie ma? Jak ludzie na chleb i leki nie mają pieniędzy.
~abc 13-12-2011 17:55
Mój dziadek twierdzi do dziś, że Jaruzel nie miał innego wyjścia. Teraz to mamy dobrze.
~NIKLOT 13-12-2011 18:09
Twój dziadek miał zapewne kartki na mięso i inne produkty w casynie , albo w konsumach.(dla niekumatych casyno to free shop dla wojskowych, a konsumy,to dla milicji.)Teraz podobna sytuacja będzie dotyczyła wszystkich emerytów i rencistów w sprawie recept dla przewlekle chorych, w końcu "o take libelralną Polske walczyliśmy".
~Krzysiek 13-12-2011 18:19
Jak czytam te wpisy to ... słow mi brak :( Tępe i żałosne nieuki !!!
~abc 13-12-2011 18:20
a to całkiem możliwe bo był wojskowym:)
~Sumienie 23-12-2011 21:55
Tak jest szczera prawda Marek Kowalski wie wszystko o stanie wojennym,pod koniec roku 82 wyjechał do Francji ,a stan wojenny jeszcze trwał.Pan Dziwnel wyjechał jeszcze wcześniej i tyle jego bohaterstwa.Zapomniał jak był gloryfikowany przez dyrekcję ŚFUPu. Podobizny jego, człowieka dobrej roboty wisiały w wystawach sklepowych.Więc przestańcie tworzyć mity bo obrażacie tyhc wszystkich bezimiennych ,którzy zostali i coś robili.Na tym kończę i odpowiedzi nie oczekuję

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group