Poniedziałek, 17 czerwca
Imieniny: Alberta, Laury
Czytających: 723
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Nielegalne wysypiska

Środa, 27 kwietnia 2022, 15:20
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Nielegalne wysypiska
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Przedmioty wielkogabarytowe, gruz, sprzęt AGD, odpady zielone – to odpady, które należy zutylizować w określony sposób. Nie wolno ich wyrzucać czy wystawiać przy pojemnikach na odpady komunalne i punktach przeznaczonych na segregację odpadów (tzw. gniazdach), ani tym bardziej wyrzucać w miejsca nieprzeznaczone. Tymczasem w samej Jaworzynie Śląskiej zlokalizowano co najmniej pięć punktów, gdzie ktoś „urządził” nielegalnie wysypisko. Za takie działanie grożą grzywny w wysokości do 5 tys. złotych.

Do Urzędu Miejskiego w Jaworzynie Śląskiej notorycznie docierają zgłoszenia o nielegalnym pozbywaniu się śmieci na terenie gminy.
Miejsca przeznaczone do segregacji odpadów, tzw. „gniazda”, są regularnie sprzątane. Za odbiór odpadów z gminy, zgodnie z umową, odpowiada Zakład Oczyszczania Miasta w Świdnicy. Problem pojawia się, gdy przy gniazdach bądź w innych miejscach do tego nieprzeznaczonych wystawione zostaną odpady wielogabarytowe, gruz, odpady zielone, sprzęt AGD, tworząc tym samym nielegalnie wysypiska. W samej tylko Jaworzynie Śląskiej zlokalizowano co najmniej pięć tzw. „dzikich wysypisk”, które nie są przeznaczone do odbioru i segregacji odpadów: ul. Wolności (pod dębem) - przy starych garażach, ul. Słowackiego - przy transformatorze w pobliżu gniazda, ul. Kościelna - przy wejściu do parku, ul. Ogrodowa - przy skwerze w pobliżu gniazda, ul. Ceglana - za kortem.

Miejsca te są sprzątane przez Zakład Usług Komunalnych, co generuje dodatkowe koszty wywozu śmieci. To z kolei ma wpływ na wysokość opłat za odbiór odpadów nakładanych na mieszkańców. Osobom, które nielegalnie pozbywają się śmieci, grożą kary finansowe.

Pamiętajmy: wystawianie odpadów wielkogabarytowych obok altan śmietnikowych przed nieruchomość lub w inne miejsce do tego nieprzeznaczone, poza terminami ich wywozu, nie jest niczym innym jak zaśmiecaniem gminy i traktowane jest jako wykroczenie zagrożone karą grzywny.

Wszelkie odpady problemowe, których nie możemy wyrzucić do śmieci komunalnych, są odbierane od mieszkańców trzy razy w roku sprzed posesji, zgodnie z harmonogramem wywozu. Odpady te można także dostarczać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów przy ul. Świdnickiej 9 w Jaworzynie Śląskiej w każdą środę (w godz. 12.00-17.00) i sobotę
(w godz. 9.00-14.00).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group