Środa, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 930
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Niepodległościowe znaczki pocztowe, widokówki i wystawy

Piątek, 23 listopada 2018, 11:57
Autor: red
Świdnica: Niepodległościowe znaczki pocztowe, widokówki i wystawy
Fot. UM Świdnica
Z okazji 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbyło się już w Świdnicy szereg ważnych imprez i wydarzeń.

Ukazała się również limitowana edycja okolicznościowych znaczków pocztowych. Są one do nabycia w Wieży Ratuszowej oraz Informacji Turystycznej w trzech wariantach:
- pojedynczy znaczek - 5 zł
- blister 9 sztuk - 40 zł
- blister z teczką - 45 zł

Ponadto, każdy z Państwa, kto odwiedzi w najbliższych dniach Wieżę Ratuszową bądź Informację Turystyczną, będzie mógł bezpłatnie odebrać okolicznościowe widokówki wydane przez miasto. Będą one rozdawane do wyczerpania zapasów.

Przypominamy także, że nadal można jeszcze zwiedzać trzy wystawy o tematyce niepodległościowej. Do 5 grudnia w Muzeum Dawnego Kupiectwa zobaczyć mogą Państwo ekspozycję pt. „Drogi do Niepodległości”. Została ona przygotowana ze zbiorów Szczecińskiego Muzeum Historii i Pamięci. Podziwiać możemy grafiki i zdjęcia przedstawiające marszałka Józefa Piłsudskiego, jego rodzinę, towarzyszy broni, plakaty z okresu walk o odzyskanie niepodległości, afisze, ulotki, druki propagandowe, sztambuchy legionistów, mapy z planami bitew. Na wystawie można również zapoznać się z numizmatami z wizerunkiem marszałka, odznakami patriotycznymi oraz rękopiśmienną księgą pamiątkową poświęconą odsłonięciu pomnika Grunwaldzkiego w 1910 r. w Krakowie z wpisem m.in. Ignacego Jana Paderewskiego. Dzięki współpracy z Muzeum Broni i Militariów Stanisława Gabrysia w Witoszowie Dolnym oraz życzliwości dr Macieja Małachowicza ekspozycja została wzbogacona o broń używaną w okresie walk o odzyskanie niepodległości i utrwalanie granic Polski. Jednym z elementów wystawy są modele samolotów wykonane w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy.

Do 9 grudnia w Rynku, przed wejściem do teatru oglądać można również wystawę plenerową opartą na tekstach poetyckich stworzonych w okopach oraz na wspomnieniach piłsudczyków. W wystawie wykorzystano m.in. wspomnienia Michała Tadeusza Brzęka – Osińskiego – żołnierza pierwszej kompanii kadrowej oraz 1 Pułku Ułanów Władysława Beliny – Prażmowskiego, spisane przez Witolda Dąbkowskiego w książce „Ze wspomnień legionisty i piłsudczyka (1905-1939)”, Pamiętniki Władysława Kownasa zawarte w książce Marka Arpada Kowalskiego „Na stos”, utwory poetyckie żołnierzy Legionów Polskich oraz zdjęcia z archiwum Biblioteki Narodowej w Warszawie i Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Z kolej do Miejskiej Biblioteki Publicznej, do 30 listopada zapraszamy na sentymentalną podróż, czyli wystawę pt. „Ze szkolnej ławy”. Na ekspozycji został zaprezentowany pakiet materiałów edukacyjnych - Teczka Sztubaka, a także wybrane elementy z księgozbioru bibliotecznego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group