Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 558
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nigdy więcej nie wykonam! In vitro – za czy przeciw?

Wiadomości: Świdnica
Niedziela, 6 marca 2011, 10:57
Aktualizacja: Poniedziałek, 7 marca 2011, 5:58
Autor: GrA
Fot. Wiktor Bąkiewicz
W Polsce, co szóste małżeństwo cierpi z powodu braku potomstwa. Metoda in vitro ma pomóc im spełnić ich największe marzenie. Czy jednak jest w pełni bezpieczna?

Lapidarna diagnostyka niepłodności trwająca 2-3 godziny, natychmiastowa diagnoza i propozycja: "możemy Państwu pomóc". Te słowa słyszy wiele par, które zaniepokojone brakiem potomstwa trafiają do klinik leczących niepłodność. Potem zaczyna się już cała procedura. Zamrożone plemniki pobrane wcześniej przy badaniu czekają na decyzję przyszłych rodziców. Tu kończy się udział mężczyzny w całym procesie. Kobieta rozpoczyna natomiast trwające kilkanaście dni leczenie farmakologiczne. Po nim zostaje poddana biotechnologii, która polega na pobraniu z jajników płynu pęcherzykowego. Ten następnie trafia do laboratorium, gdzie szuka się komórek jajowych gotowych do zapłodnienia, a następnie zapładnia się je.

– Tak powstałe początki życia ludzkiego umieszcza się inkubatorach, które mają zastąpić organizm ludzki – wyjaśniał podczas spotkania w Świdnicy doktor Tadeusz Wasilewski. Zarodki codziennie są poddawane ścisłej obserwacji, by potem dwa najlepsze znalazły się wewnątrz organizmu kobiety. Od te pory przyszli rodzice muszą się uzbroić w cierpliwość. Po 14 dniach okaże się, czy zostaną rodzicami. Jeśli nie proces należy rozpocząć od nowa. Aż do skutku.

Tak po krotce wygląda cały proces zapłodnienia metodą in vitro. O tym, czy jest to w pełni bezpieczna oraz zgoda z zasadami etyki metoda, rozmawiano w sobotni wieczór, 5 marca, w auli świdnickiej kurii biskupiej.

A o całym procesie opowiadał Tadeusz Wasilewski, ginekolog-położnik, który po 13 latach wykonywania zabiegów in vitro powiedział sobie: „Nigdy więcej”. Teraz podczas wykładów w całej Polsce opowiada o tym, czym jest in vitro i jakie są skutki tej metody.

Jak podkreślał podczas spotkania doktor Wasilewski, metoda ta ma swoje słabe punkty. Wśród nich występujący u kobiet zespół hypermutacji jajników, mogący prowadzić do utraty zdrowia, a nawet śmierci kobiety, występowanie ciąży mnogich, czy obniżenie wskaźników zdrowia kobiety. – Każdy lekarz, który leczy niepłodność musi się liczyć z tymi negatywnymi skutkami – podkreślał doktor Tadeusz Wasilewski.

Wykład w Świdnicy był 75 wykładem doktora Tadeusza Wasilewskiego w Polsce.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~mm 6-03-2011 15:28
chyba auli Kurii Biskupiej :p
~Małgośka 6-03-2011 16:00
Jakim Prawem osoby które świadomie wbrew Naturze są w Celibacie mówią wręcz rozkazują Nam Kobietą co jest dobre a co złe ? Nie zgadzam się z takim ciemnogrodem i proszę o uszanowanie Mojej wolności bo jak znam Konstytucję Polska jest Krajem Wolnym a nie Katolickim ! Nerwy mnie ponoszą za każdym takim artykułem ksiądz niech w kościele modli się a nie do mojego brzucha zagląda !!!
~Ale.. 6-03-2011 16:07
Najistotniejsze umknęło Redakcji- a szkoda- jakie było przesłanie wykładu.. NIGDY NIE DOKONAM IN VITRO, BO TO SZERZENIE CYWILIZACJI ŚMIERCI! in vitro to walka o życie kosztem istnień innych dzieci! Warto też choć wspomnieć o naprotechnologii! Zycie w zgodzie z natura i szacunek do życia jest możliwy!
~re 6-03-2011 16:14
O ile mi wiadomo dr jest osoba świecką, ojcem i mężem, ginekologiem tak na marginesie, wiec wie, co mówi... Małgorzato masz prawo do wolności i życia, ale tym zabijanym dzieciom się to prawo zabiera, czy jest to uczciwe?
~ 6-03-2011 19:10
ciekawe jak wy byscie i co wy byscie mowili jesli to was by spotkalo, miec dzicko metoda in vitro czy tego dziecka nie miec. uratow komus z rodziny zycie wlasna nerka czy nie oddawac bo tak nie wypada
~... 6-03-2011 19:16
Przeglądając załączone zdjęcia , na tym spotkaniu było więcej osób w habitach , a więc prelegent miał słuchaczy , którzy sami wybrali życie w celibacie .
~ 6-03-2011 19:51
Niezla frekwencja - ksieza, zakonnice, katechetki i kilka osob w podeszlym wieku. Sami swoi ?
~ 6-03-2011 20:26
co duchowni mogą o tym wiedzieć,nigdy w nocy nie wstawał do dziecka, dlaczego się wtrącają w życie kim są żeby coś nakazywać sami się stukają z klerykami wtedy mamy być cico?
~mm 6-03-2011 23:02
Do krytykantów - Prelegent to nie ksiądz tylko lekarz ginekolog, który zajmował się metodą in vitro. To, że wśród słuchaczy byli w większości klerycy czy siostry zakonne jest przykre z tego powodu, bo to właśnie pary z takim problemem powinny szukać wiedzy na temat naprotechnologii. Księża często spotykają się z rodzinami, które pragną dzieci a nie mogą ich mieć i też powinni coś wiedzieć na ten temat. Szkoda, że autor tekstu ani słowem nie wspomniał o skutkach metody proponowanej przez pana doktora.
~ 7-03-2011 9:09
Kościół tak bardzo jest przeciwny metodzie in vitro bo niszczy sie zycie ludzkie bo tylko dwa najlepsze zarodki przetrwaja , reszte sie niszczy ja sie zgodze że to jest w jakiś sposób złe . To czemu skoro tak krzyczą że w ten sposó zabija sie "dzieci " ,ksiądz odmawia pochówku dziecka które zmarło przed 10 tygodniem ciązy ???. Zarodek jest już "dzieckiem " a 10 dniowe dziecko jest dla nich tylko embrionem . Czy to jest normalne . Poco kościół sie wtrąca do życia rodzinnego , jaką oni mają na ten tematm wiedze , a może mają wiekszą niż nam sie wydaje:) ??? (wiadomo o co chodzi)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group