Poniedziałek, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 629
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: NIK ma zastrzeżenia do Stada Ogierów Książ

Środa, 1 października 2014, 12:51
Aktualizacja: 22:42
Autor: Walbrzyszek.com
Wałbrzych: NIK ma zastrzeżenia do Stada Ogierów Książ
Fot. archiwum
Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę w kilku polskich stadninach. Jedną z kontrolowanych placówek było Stado Ogierów Książ.

Jak wynika z oceny zaprezentowanej przez NIK na oficjalnej stronie internetowej „państwowe stadniny nie posiadają przejrzystych procedur sprzedaży koni, w efekcie czego ich wartość rynkowa jest często zaniżana na rzecz kupujących, a sprzedażą zajmują się nieupoważnione osoby…większość stadnin nie dbała o stan techniczny budynków, w tym także stajni. Ponadto wystąpiły przypadki niezapewnienia odpowiednich warunków weterynaryjnych, które są wymagane przy hodowli koni”.

„W osiemnastu państwowych stadninach na początku 2013 roku hodowano prawie trzy tysiące koni. Nadzorowane przez Agencję Nieruchomości Rolnych spółki hodowli koni koncentrują swą działalność na utrzymywaniu stad ogierów (SO), które udostępniają hodowcom oraz na prowadzeniu hodowli w celu ochrony i doskonalenia najcenniejszego materiału genetycznego ras - czystych i półkrwi - dla potrzeb hodowli krajowej, a także na zachowaniu ras rodzimych. Hodowle prywatne nie mogą zagwarantować realizacji tych zadań, gdyż za bardzo są uzależnione od koniunktury na rynku”.

Najważniejsze stwierdzone nieprawidłowości:

„Agencja Nieruchomości Rolnych nie prowadziła analizy ekonomicznej opłacalności hodowli koni, wskutek czego nie wiedziała, jakie są rzeczywiste koszty takiej działalności. Okazało się, że ANR, która odpowiada za ochronę i zapewnienie ciągłości gatunku najcenniejszych ras koni w Polsce, nie wiedziała nawet czy działalność związana z hodowlą koni przynosi zyski, czy straty. Dopiero kontrolerzy NIK ustalili, że zaledwie w ciągu dwóch lat (lata 2011-2012) hodowla koni przyniosła stadninom straty w wysokości aż 18 milionów złotych. Przy czym straty te poniosły wszystkie skontrolowane stadniny. Wynikały one przede wszystkim z utrzymywania zbyt dużej liczby koni w stadzie obrotowym (konie bez kwalifikacji do rozrodu, przeznaczone do rekreacji, sprzedaży hodowcom lub na rzeź), z ograniczonych możliwości sprzedaży koni oraz ze zmniejszonego zapotrzebowania na usługi ogierów do celów rozpłodowych”.

Jeśli weźmiemy pod uwagę Stado Ogierów Książ, NIK dopatrzyła się uchybień i nieprawidłowości (kontrola dotyczyła lat 2011-2013 – I półrocze). Chodzi m.in. o to, że:

- nie przestrzegano obowiązujących wewnętrznych zasad sprzedaży koni. W rezultacie do klientów kierowano nieaktualną i niepełną ofertę sprzedażową, tym samym cena koni nie podlegała rynkowej weryfikacji. W dodatku nie egzekwowano należności od nabywcy koni.

- nierzetelnie prowadzono dokumentację weterynaryjną, w której nie zamieszczano m.in. informacji dotyczących godzin wykonywanych zabiegów i podawania leków.

- spółka wynajmowała lokale mieszkalne na terenie Stada po cenach niższych od obowiązujących w Wałbrzychu.

- pomieszczenia dla koni nie były odpowiednio chronione przed gryzoniami, a siano było przechowywane na łące i było narażone na zawilgocenie i gnicie.

W omawianym okresie działalność Stada przyniosła straty w wysokości blisko 1,5 miliona złotych.

Wnioski:

Do zarządców stadnin: o uporządkowanie zasad utrzymania, wyceny i sprzedaży koni oraz zwiększenie efektywności prowadzonych hodowli koni.

Do Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych: o opracowanie docelowej koncepcji funkcjonowania państwowych stadnin, tak by hodowle gwarantowały efektywną selekcję koni z zachowaniem wymaganej bazy genetycznej najcenniejszych linii wybranych ras oraz o rozważenie restrukturyzacji majątkowej i organizacyjnej stadnin koni, które przynoszą straty.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group