Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 1006
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/powiat świdnicki: Noc z biologią

Czwartek, 14 czerwca 2018, 15:20
Autor: red
Świdnica/powiat świdnicki: Noc z biologią
Fot. Starostwo Powiatowe Świdnica
IV Świdnicka Noc z Biologią, która miała miejsce w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha w Świdnicy, już za nami – w tegorocznej edycji uczestniczyło 250 uczniów ze szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i świdnickich liceów.

Gościliśmy uczniów z ze szkół podstawowych numer: 1, 2, 315, 4, 8, 105 w Świdnicy oraz klasy gimnazjalne z Witoszowa Dolnego, Marcinowic, Pszenna, Jaworzyny Śląskiej i Świebodzic a także Gimnazjum Katolickie. Od czterech lat naszymi gośćmi są uczniowie z III LO i I LO w Świdnicy, którzy również w tym roku przybyli w licznej grupie. Hasło przewodnie IV ŚNB – ,,Na tropach natury, naukowo o zdrowiu”, było inspiracją spotkania entuzjastów nauk biologicznych. Łącznie odbyło się 55 zajęć w godzinach od 15:45 do 20:45. Między zajęciami przewidziano krótkie przerwy oraz przerwę kawową dla wszystkich uczestników wydarzenia. Tematyka zajęć była różnorodna i dostosowana do odbiorcy w różnym wieku. Sposób ich prowadzenia był urozmaicony - warsztaty, wykłady, gry dydaktyczne - te ostanie wymagały zaangażowania całej grupy, zdolności detektywistycznych, współpracy i umiejętności manualnych oraz silnej psychiki. Prowadzący zajęcia to dr Ewa Stefańska–Krzaczek oraz studenci Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Tradycyjnie Noc z Biologią rozpoczęła się krótkim słowem wstępnym w auli a następnie grupy zaproszonych uczniów pod opieką swoich opiekunów i uczniów II LO, pełniących rolę przewodników po szkole, udały się do wyznaczonych sal na zajęcia. Zagadnienia zdrowia poruszały następujące zajęcia:

„Co kryje etykieta?” Prowadząca demaskowała „ zdrowe przekąski”.
„Tajemnice ludzkiego ciała, bierny układ ruchu”. Uczestnicy poznawali elementy szkieletu człowieka, budowę kości i ich funkcje.
„Bigger brain, bigger mind?” Budowa czaszki człowieka w powiązaniu z wielkością i kształtem mózgu.
„Wzywać policję czy antropologa sądowego?” Te zajęcia pokazały jak ważna jest znajomość budowy ludzkiego ciała i komu ta wiedza może służyć.
„Nietoperze, nocni łowcy owadów”. Nie dotykać bez rękawicy ale nie bać się pomóc, na przykładzie nietoperza po rekonwalescencji.
„Hormony roślinne”. Hormony typu auksyny w większych stężeniach działają jak defolianty, jaka ich dawka jest bezpieczna i co wywołuje u rośliny?
„Mój brat niedźwiedź”. Poznaj potęgę drapieżnika i nie zbliżaj się.
„Nagonasienne”. Rośliny, które mają różne oblicze leczą i są niebezpieczne.
„Biologia zapylania”. A problem globalnego głodu.
Gry dydaktyczne:
„Kolonizacja - gra o rozmieszczeniu organizmów”.
„Współczesny Sherlock Holmes na tropie zbrodni”.
„Homo sum humani nil… czyli dlaczego ludzie zachowują się jak ludzie”.
„Młody taksonom”.

Zainteresowanie uczestników i ich zaangażowanie najlepiej oddają zdjęcia z przebiegu tego naukowego wydarzenia. Dziękujemy naszym gościom za prowadzenie zajęć, zaproszonym uczniom za aktywny udział a ich opiekunom za opiekę nad wychowankami. Nad przebiegiem Świdnickiej Nocy z Biologią czuwali licznie zgromadzeni nauczyciele II LO im. Stefana Banacha. W trakcie zajęć zapewniona została opieka pielęgniarki szkolnej a o porządek zadbał personel sprzątający.

Uczniom naszego liceum należą się podziękowania za pomoc w przygotowaniu spotkania tak licznej grupy ludzi oraz godne reprezentowanie szkoły i sumienne wypełnianie powierzonych zadań. Organizatorzy IV Świdnickiej Nocy z Biologią: Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków II Liceum Ogólnokształcącego, dyrektor Jacek Iwancz oraz koordynator i pomysłodawca Świdnickiej Nocy z Biologią – Beata Misiewicz. 1świdnicak Noc z Biologią została sfinansowana ze środków Powiatu Świdnickiego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group