Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 917
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Nowa książka o zabytkach Strzegomia

Czwartek, 2 stycznia 2014, 12:57
Aktualizacja: 12:59
Autor: red.
Strzegom: Nowa książka o zabytkach Strzegomia
Fot. użyczone
Przed Świętami Bożego Narodzenia ukazała się nowa książka o historii najstarszych i najcenniejszych zabytków Strzegomia. Wydawcą jest Parafia pw. św. App. Piotra i Pawła w Strzegomiu, która pozyskała na publikację środki z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w ramach projektu „Popularyzacja walorów artystycznych, historycznych i architektonicznych Dolnego Śląska poprzez publikację książki pt: Gotyckie zabytki Strzegomia”.

Nowa publikacja, podobnie jak poprzednie książki o tej tematyce: „Sakralne obiekty Strzegomia” autorstwa Walentego Wyrwy oraz „Strzegomskie kościoły i klasztory” Krzysztofa Kaszuba, ukazuje piękno i ciekawą historię reliktów średniowiecznej zabudowy naszego miasta. Jest jednak pod kilkoma względami w stosunku do nich nowatorska. Przede wszystkim katalog opisywanych w niej budowli nie ogranicza się tylko do obiektów sakralnych. W książce zamieszczono również teksty o świeckich konstrukcjach: murach obronnych i Wieży Dziobowej. W publikacji oprócz opisu perły śląskiego gotyku, jaką bez wątpienia jest bazylika, znalazły się rozdziały traktujące o mniejszych strzegomskich kościołach pw. św. Barbary, św. Antoniego i św. Jadwigi. - Po raz pierwszy w tak staranny sposób został udokumentowany obecny stan naszych małych kościołów pomocniczych parafii św. App. Piotra i Pawła – mówi koordynator projektu Krzysztof Kalinowski. - W książce znalazł się ich dokładny opis, ale co najważniejsze pierwszy raz ukazano ich piękno na licznych fotografiach przedstawiających elewacje zewnętrzne oraz wnętrza – dodaje.

Z faktu ukazania się książki zadowolony jest także ks. prałat Marek Babuśka – Staraniem wielu osób i instytucji udało się przywrócić dawny blask naszym parafialnym kościołom. Wiele zostało jeszcze do zrobienia, ale nasza książka pokazuje, jak bardzo zmieniły się te najstarsze, architektoniczne perły miasta i ich otoczenie w ciągu ostatnich lat.

Uzupełnieniem treści są stare fotografie, na których utrwalono, jak wyglądały opisywane w książce obiekty na przełomie wieków. Dla obcokrajowców zamieszczono także opisy zabytków w języku angielskim i niemieckim. Publikację wyróżnia także jakość techniczna – trwała, sztywna oprawa oraz bogactwo ilustracji. W założeniach autorów ma bowiem stanowić ona nie tylko źródło historycznej informacji, ale ma być także zapisem obecnego stanu strzegomskich zabytków epoki średniowiecza.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group