Wtorek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 1002
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Nowa waluta w powiecie – Rumcajs

Piątek, 17 grudnia 2010, 10:11
Aktualizacja: Piątek, 24 grudnia 2010, 20:58
Autor: KO
Świdnica: Nowa waluta w powiecie – Rumcajs
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Mosiężne 6 Rumcajsów i srebrne (Ag500) 43 Rumcajse – te monety dziś trafią na świdnicki rynek. Dukaty z Rumcajsem zostały wybite w związku z polsko–czeskim projektem "Brána do pohádky – Wrota do bajki". Można nimi płacić. Najwyższy nominał w przeliczeniu na walutę państwową to 250 zł. Całkiem możliwe, że na początku przyszłego roku ukaże się także wersja złota – jeszcze droższa!

W Wigilię do Świdnicy mają dotrzeć bimetalowe monety o nominale 9 Rumcajsów. Dukat z Rumcajsem ma promować partnerskie regiony. Jest on bonem towarowym, którym będzie można płacić za towary i usługi w kilkunastu punktach w Świdnicy i w Jičínie. To też gratka dla kolekcjonerów.

Wybito:
* 6 Rumcajsów (wersja mosiężna) - 10000 sztuk;
* 9 Rumcajsów ( wersja bimetalowa) - 10000 sztuk;
* 43 Rumcajse (wersja srebrna - 100 sztuk.

Dukaty można kupić w domku nr 6 na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Promocja ma ruszyć w samo południe. A jeśli nie zdążymy podczas jarmarku, to później monety będą dostępne w Informacji Turystycznej w Świdnicy (ul. Wewnętrzna 2).

Monety powinny się spodobać tym, którzy lubili (wciąż lubią?) dobranocki o rozbójniku z jičínskiego lasu. Na awersie 6 Rumcajsów to on stanowi postać główną, macha w stronę taśmy filmowej z kadrami z kreskówki. Na rewersie widzimy Rumcajsa z żoną Hanką i synkiem Cypiskiem oraz jeleniem z lasu, a poniżej widnieją herby miasta Jičín i naszego powiatu.

Dobranocka o Rumcajsie bawiła dzieci już od 1967 r. Czechosłowacką kreskówkę tłumaczono z czeskiego na języki: słowacki, polski, bułgarski, niemiecki, węgierski, rumuński, estoński i łotewski. Postać rozbójnika patronuje projektowi "Brána do pohádky – Wrota do bajki!“ w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013, na który uzyskano dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Dziś jeszcze niespodzianka dla tych, którzy chcieliby srebrną monetę z Rumcajsem dostać pod choinkę.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group