Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 947
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Jaworzyna Śląska: Nowe stawki

Sobota, 18 stycznia 2020, 11:19
Aktualizacja: 12:21
Autor: red
Gmina Jaworzyna Śląska: Nowe stawki
Fot. archiwum
Na sesji 14 stycznia Rada Miejska Jaworzyny Śląskiej, przyjęła uchwały dot. opłat za odpady komunalne. Nowa stawka wynosić będzie 26 zł od osoby. Natomiast podwyższona stawka, która będzie naliczana w razie stwierdzenia braku segregacji, wynosić będzie dwukrotność stawki podstawowej czyli 52 zł od osoby.

Mieszkańcy Gminy będą mogli skorzystać z dwóch ulg. Pierwszą z nich jest ulga w wysokości 1 zł od osoby za gromadzenie bioodpadów w kompostownikach przydomowych (dot. zabudowy jednorodzinnej). Deklarując skorzystanie z tej ulgi rezygnujemy z możliwości odbioru bioodpadów w brązowych workach sprzed posesji.

Druga ulga przewiduje zniżkę w kwocie 2,60 zł od osoby dla rodzin wielodzietnych, czyli rodzin z minimum 3 dzieci.

Osoby, które będą chciały skorzystać z ulgi będą musiały złożyć w lutym nowe deklaracje. W pozostałych przypadkach złożenie nowej deklaracji nie jest wymagane. Do każdego mieszkańca zostanie wysłane zawiadomienie.

Co wpływa na cenę za odbiór odpadów? Jakie pozycje rzutują na końcową cenę?

W dniu 31.12.2019 roku zakończyła się 4 letnia umowa na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Umowa była ryczałtowa, co oznaczało że bez względu na ilość wytworzonych odpadów kwota, którą płaciliśmy była stała. Umożliwiło to utrzymanie stawki 13,50 zł za gospodarstwo jednoosobowe przez cały okres trwania umowy czyli w latach 2016 - 2019. W związku z nowelizacją ustawy „śmieciowej” oraz zakończeniem umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów konieczne było rozpisanie nowego przetargu, na nowych zasadach. Zmiany, jakie wymusiły nowe przepisy to: opłata za odbiór i zagospodarowanie nie może być już ryczałtowa tylko za rzeczywistą ilość wytworzonych odpadów, obligatoryjny przymus segregowania odpadów a co za tym idzie „kara” będąca zwiększoną opłatą za niesegregowanie oraz nowa dodatkowa frakcja odpadów tzw. BIO.

Po rozpisaniu i otwarciu ofert okazało się, że najtańszą ofertę przedstawiła firma ZOM w Świdnicy. Po dokładnym przeliczeniu i uwzględnieniu w kosztach tylko opłaty dla firmy ZOM oraz kosztów utrzymania PSZOK oraz przy maksymalnym uszczelnieniu dopływu obcych odpadów stałych z poza naszej gminy minimalna stawka to 26 zł od osoby.

Na wzrost opłaty wpłynęły takie elementy jak:

Bardzo niska stawka utrzymywana a raczej zamrożona przez ostatnie 4 lata.
Wzrost opłaty za korzystanie ze środowiska tzw. opłata „marszałkowska” płacona za każdą tonę złożonych odpadów w Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) ze 120 zł w 2016 roku do 270 zł w 2020 roku za każdą tonę odpadów.
Brak możliwości sprzedaży segregowany odpadów (plastik, szkło, makulatura) i konieczność oddania ich do RIPOK-u, a także wzrost najniższego wynagrodzenia oraz cen energii.

Czy tak znaczące podwyżki dotyczą tylko naszej gminy?

Nie. Nowa stawka za odpady komunalne nie odbiega od stawek w innych gminach, w których zostały przeprowadzone przetargi na „nowych zasadach”. Dla przykładu w gminie Marcinowice stawka od osoby również wynosi 26 zł, w Dobromierzu 27 zł, w Wałbrzychu 27 zł, w Jaworze 28 zł, w Ząbkowicach 28 zł czy Nowej Rudzie 32 zł. Jedynie tam, gdzie przetargi były przeprowadzane wcześniej ciągle obowiązują póki co niższe ceny.

Czy na sesji dotyczącej stawek były zgłaszane inne propozycje przez radnych?

Jedyną zmianą zaproponowaną przez radnych był wniosek radnego S. Grajaszka dotyczący zmniejszenia „kary” za niesegregowanie odpadów z trzykrotności do dwukrotności (ustawodawca przewidział ją na poziomie od 2 do 4 razy stawka). Dlatego zastanawiające jest, że niektórzy radni (A. Szczepaniak-Jaroszewska, M. Kantor, W. Syntyrz) byli przeciwni podjęciu uchwały nie proponując nic w zamian i nie zgłaszając żadnych poprawek lub innych rozwiązań. Radni to osoby, które dobrowolnie zadeklarowały, że wezmą odpowiedzialność za kształt i rozwój naszej gminy, a w przypadku gospodarki odpadami, która z założenia ma się samofinansować konieczne jest przedstawienie jakiś propozycji w przypadku posiadania innego zdania a nie tylko negacji. Tłumaczenie, że jest ktoś przeciw bo podwyżki są za wysokie, nie jest wystarczające. Wszyscy chcielibyśmy, aby opłaty były jak najniższe, ale niestety nie jest to możliwe w tym przypadku. Natomiast pełnienie funkcji publicznych wiąże się również z podejmowaniem niepopularnych, ale odpowiedzialnych decyzji.
Na poniedziałkowym spotkaniu „przedsesyjnym” temat gospodarki odpadami był szczegółowo omawiany i każdy radny miał możliwość zapoznania się z zasadami jego funkcjonowania i jego rozliczania.

Czy gmina brała pod uwagę inną formę ogłoszenia przetargu zgłoszoną przez radnego W. Syntyrza?

Radny W. Syntyrz zabiegał aby przeprowadzić przetarg w formie tzw. licytacji w dół. Oczywiście rozważaliśmy taką możliwość, ale na szczęście nie zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, jak proponowane przez radnego W. Syntyrza, które spowodowałoby podwyżki, jak w Wałbrzychu. Przetarg w Wałbrzychu, który wybrał tę formę, pokazał, że ceny wzrosły z 12 do 27 zł od osoby, czyli 125%, dlatego zrezygnowaliśmy z niego. Teraz można powiedzieć, że słusznie postąpiliśmy. Nowy przetarg został świadomie rozpisany tylko na 1 rok abyśmy mogli zobaczyć i ocenić, jak nasze działania wpłynęły na zmniejszenie strumienia odpadów oraz co jest konieczne do zrobienia aby usprawnić funkcjonowanie systemu w nowej rzeczywistości.

Pamiętajmy, że od tego roku płacimy za rzeczywistą ilość wyprodukowanych odpadów, dlatego zwracajmy uwagę aby były to odpady komunalne i tylko odpady z naszej gminy. W najbliższych dniach otrzymają Państwo ulotkę z informacją o nowych zasadach funkcjonowania systemu

Szczegółowe informacje dot. gospodarowania odpadami komunalnymi można uzyskać w siedzibie Urzędu Miejskiego przy ul. Powstańców 3 w pokoju 01 oraz pod nr telefonów: 74 84 89 231 i 74 84 89 235.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group