Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 956
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Nowe stawki za wodę i ścieki

Poniedziałek, 16 marca 2015, 13:26
Aktualizacja: 13:27
Autor: red.
Żarów: Nowe stawki za wodę i ścieki
Fot. UM Żarów
Woda w Żarowie dalej będzie najtańsza w powiecie. Od 1 maja zaczną obowiązywać nowe stawki za wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Zgodnie z nową taryfą, od 1 maja 2015 roku do 30 kwietnia 2016 roku Żarowianie za zużycie 1 metra sześciennego wody zapłacą 3,52 złotych.

Do tej pory kwota ta wynosiła 3,25 złotych i w porównaniu do poprzedniego roku wzrosła tylko o 0,27 złotych. Zmiany odczują również odbiorcy przemysłowi, którzy od początku maja za wodę płacić będą 5,22 złotych i 9,75 złotych za ścieki. Nowe stawki zaproponowane przez żarowski Zakład Wodociągów i Kanalizacji nie będą jednak mocno odczuwalne przez mieszkańców gminy Żarów. Są jednymi z najniższych w porównaniu do sąsiednich miejscowości. - Po raz kolejny w Żarowie mamy najniższą cenę za wodę i ścieki. Stawki, które zostały wyliczone i zaproponowane przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji są cenowo najatrakcyjniejszymi spośród gmin naszego regionu - wyjaśnia burmistrz Leszek Michalak.

Nowa taryfa stawek za wodę i ścieki, podobnie jak poprzednia zawierać będzie również opłatę abonamentową, pobieraną za jednomiesięczny okres rozliczeniowy. Wyniesie ona 4,53 złotych. - Przy wprowadzaniu zmian, staramy się każdego roku, aby nieznaczne podwyżki cen wody i ścieków były jak najmniej odczuwane przez mieszkańców naszej gminy. Przypominam jednak, że Zakład Wodociągów i Kanalizacji również ponosi opłaty z tytułu oczyszczania ścieków, dostawy energii elektrycznej, obowiązkowych badań jakości wody, usług transportowych, podatków, wzrostu cen materiałów używanych do eksploatacji urządzeń. To wszystko powoduje, że ceny za wodę i odbiór ścieków rosną - dopowiada Waldemar Baranowski prezes żarowskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

Pomimo nieznacznej podwyżki, nowe stawki i tak są najniższymi w całym powiecie świdnickim. Najwięcej za metr sześcienny wody 4,94 złotych płacą mieszkańcy Świebodzic i Dobromierza. W Jaworzynie Śląskiej stawka ta wynosi 4,50 złotych, w Marcinowicach 4,26 złotych, a w gminie Świdnica 4,21 złotych.

Uchwała w sprawie nowych stawek za wodę i ścieki była przedmiotem ostatniej sesji Rady Miejskiej 12 marca. Żarowscy radni Rady Miejskiej jednogłośnie wstrzymali się jednak od głosu za wprowadzeniem nowych stawek. Zgodnie z prawem będą one obowiązywały już od 1 maja 2015 roku.

(Magdalena Pawlik)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group