Poniedziałek, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 455
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nowe znaleziska w Powiecie Wałbrzyskim

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 13 września 2015, 6:50
Aktualizacja: 7:31
Autor: opr.red.
Fot. Robert Bajek
Przy udziale wielu ogólnopolskich i lokalnych mediów odbyła się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu konferencja prasowa, dotycząca trzech zawiadomień o nowych znaleziskach z czasów II Wojny Światowej, zlokalizowanych na terenie Powiatu Wałbrzyskiego.

W konferencji udział wziął Krzysztof Szpakowski - znalazca, Jacek Cichura - Starosta Wałbrzyski, Krzysztof Kwiatkowski - Wicestarosta Wałbrzyski, Marek Tarnacki - Przewodniczący Rady Powiatu i Adam Hausman - Wójt Gminy Walim, na której częściowo zlokalizowane jest znalezisko.

W sprawie znaleziska, które obejmuje tunele kolejowe i wielopoziomowy kompleks podziemnych korytarzy do wałbrzyskiego Starostwa wpłynęły trzy zawiadomienia: 31 sierpnia, oraz 3 i 8 września br. Nie jest w chwili obecnej wiadome co znajduje się w odkrytych obiektach, ale jak powiedział znalazca mogą tam być urządzenia techniczne, czy elementy uzbrojenia i infrastruktury. Obiekty znajdują się na głębokości od 20 do 70 metrów pod ziemią.

- Zgłoszenie dotyczy trzech obiektów. Wszystkie są związane z obiektem "Włodarz" i projektem "Riese". Dwa z nich to tunele, które prowadzą z Walimia do obiektu, natomiast trzecie zgłoszenie dotyczy Bloku A, a więc części "Riese", która nigdy nie została odkryta - powiedział zajmujący się od wielu lat kompleksem "Riese" Krzysztof Szpakowski

W tym miejscu warto zaznaczyć, że do ostatnich dni wojny prace w obiekcie "Włodarz" były cały czas prowadzone, co świadczy o tym, że był to niezwykle ważny strategicznie obiekt. Podczas konferencji zaprezentowana została mapa topograficzna, ukazująca lokalizację znaleziska, oraz zdjęcia z georadaru, przedstawiające podziemną infrastrukturę znaleziska i znajdujący się w nim niezidentyfikowany przedmiot.

- Byłem przy okazaniu miejsca tych znalezisk w terenie. Jako osoba sceptycznie podchodząca do takich wiadomości poprosiłem pana Szpakowskiego o potwierdzenie, że to znalezisko znajduje się w tej lokalizacji. O tunelu kolejowym prowadzącym od "Włodarza" w kierunku Gminy Głuszyca było wiadomo od bardzo dawna. Przekazy były rozpowszechniane w różnych kręgach. Pan Szpakowski z wyposażonymi w georadar pracownikami swojej firmy najpierw pokazał mi na jednej ze sztolni jak to urządzenie działa, a później dokonaliśmy wstępnej weryfikacji tego, co obejmuje zgłoszenie. Nie mam żadnych wątpliwości, że mamy do czynienia z odkryciem tuneli i korytarzy podziemnych. Nie znam ich przeznaczenia, ani zawartości. Mam pewność, że one istnieją i ciągną się na bardzo duże odległości. Nie wiemy czy te obiekty są wykończone, w jakim są stadium budowy - powiedział Krzysztof Kwiatkowski

Jeżeli chodzi o dalsze postępowanie i procedurę Wicestarosta Krzysztof Kwiatkowski powiedział:

- Jako Starostwo Powiatowe zawiadomiliśmy Generalnego Konserwatora Zabytków, Wojewodę Dolnośląskiego, Ministra Skarbu, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Premier Ewę Kopacz. Potrzebujemy tylko wsparcia. Nie chcemy, żeby inne służby państwowe przejęły nadzór nad weryfikacją znaleziska. Jesteśmy gotowi koordynować te prace. Zakres znaleziska jest tak duży, że będzie się to wiązało z dużymi nakładami finansowymi. Na dzień dzisiejszy oczekujemy na odpowiedzi, żadna odpowiedź od przedstawicieli władz jeszcze nie wpłynęła. Powiadomiliśmy wczoraj również Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Mamy problem z kwalifikacją prawną tego znaleziska, dlatego że w Ustawie o rzeczach znalezionych mówi się o domniemaniu znalezienia rzeczy a tutaj znalazca zgłasza nam obiekt. Powiadomiliśmy również Wójta Gminy Walim, na którego terenie znajduje się znaczna część znaleziska, przy czym Wójt został przez nas powiadomiony tylko o zgłoszeniu numer 2, czyli tunelu kolejowego, z uwagi na to, że prowadzi z byłej stacji PKP w Walimiu, jest w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych i magazynów. Myślę, że będzie konieczne zwołanie sztabu kryzysowego, który zajmie się tą sprawą.

O dużym znaczeniu i nowych możliwościach, które dzięki znalezisku rysują się przed Powiatem Wałbrzyskim mówił Marek Tarnacki:

- Myślę, że to jest dopiero czubek góry lodowej na terenie Powiatu Wałbrzyskiego. Wiemy, że tego typu znaleziska będą się pojawiały nie tylko w Gminie Walim. Mamy informację, że również inne gminy Powiatu Wałbrzyskiego mają zasobność w tego typu infrastrukturę. Dla Powiatu Wałbrzyskiego te odkrycia będą stanowiły pewien zasób, który jesteśmy w stanie przy naszych działaniach przekuć na ożywienie gospodarcze. Strategia rozwoju Powiatu jest ściśle związana z turystyką. Mamy nadzieję, że te wszystkie działania które jesteśmy w stanie podjąć ożywią nasz region.

Teren znaleziska jest przez cały czas monitorowany i kontrolowany, aby zapobiec próbom nielegalnej eksploracji podziemnych korytarzy, co może okazać się wyjątkowo niebezpieczne.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group