Poniedziałek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 965
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Nowoczesna, ale z duszą

Piątek, 30 stycznia 2015, 9:27
Aktualizacja: 9:28
Autor: red.
Świebodzice: Nowoczesna, ale z duszą
Fot. UM Świebodzice
Przyjazny wystrój, nowoczesny sprzęt, multimedia, ale przede wszystkim miejsce, które tętni życiem, edukuje i zaraża pasją do kultury – tak można powiedzieć o Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach. Placówka przeszła generalny remont, w środę, 28 stycznia, miało miejsce symboliczne otwarcie.

Gruntowna modernizacja biblioteki trwała niemal przez cały 2014 rok. Objęła trzy obszary: prace budowlane, zakup sprzętu elektronicznego i wyposażenia (meble biblioteczne, regały, krzesła, itp.). Odnowione pomieszczenia są klimatyzowane, wykonano nowy podjazd i toaletę dla niepełnosprawnych; do dyspozycji czytelników są nowe komputery, komputer serwerowy, ekran i projektor, głośniki. Czytelnicy mogą też na wygodnych kanapach poczytać czasopisma.
W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Posłanka na Sejm RP Anna Zalewska, Dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusz Mikulskiego we Wrocławiu Andrzej Tyws oraz Dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzelinie Maria Tyws. Współgospodarzem spotkania był burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, nie zabrakło także Przewodniczącego Rady Miejskiej Łukasza Kwadransa, Przewodniczącej Komisji Kultury i Oświaty RM Zofii Marek. Wśród gości były także Skarbnik Miasta Luiza Gass-Sokólska, Sekretarz Anna Żygadło, kierownicy wydziałów Urzędu Miejskiego oraz wielu innych gości.

- Wszyscy Państwo macie swój wkład w zakończone zadanie i Państwa obecność na dzisiejszej uroczystości przynosi zaszczyt tej bibliotece - podkreślała dyrektor MBP Małgorzata Grudzińska. - Chciałabym podkreślić rolę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w rozwoju bibliotek publicznych w Polsce w ostatnim dziesięcioleciu , w szczególności za środki finansowe na poprawę infrastruktury bibliotek, z których skorzystała również nasza biblioteka. Serdecznie dziękuję władzom samorządowym Świebodzic – Panu Burmistrzowi i Pani Skarbnik, które również dostrzegły szansę w tym programie i zadeklarowały wkład własny i utrzymanie rezultatów zadania przez wymagany regulaminem okres czasu.

Dyrektor MBP odczytała także list gratulacyjny, przesłany na ręce Burmistrza Miasta
przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzatę Omilanowską. Goście obejrzeli także film przedstawiający historię powstania świebodzickiej biblioteki oraz prezentację najważniejszych działań placówki, pełniącej ważną funkcję kulturalną w mieście.

- To miejsce tchnie pasją ludzi, którzy tu pracują, jestem pod wrażeniem tego, jak wiele się tu dzieje - podkreślał burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Biblioteka zajmuje się przecież nie tylko promowaniem czytelnictwa, odbywa się tu wiele wydarzeń kulturalnych. cieszę się, że mamy tak wyjątkowe miejsce.

Rzeczywiście, biblioteka zajmuje się szeroko rozumianą edukacją czytelnicza i kulturalną: od lat organizowane są tu spotkania z popularnymi autorami książek, czytelnicy biorą udział w dużych wydarzeniach kulturalnych w regionie, takich jak np. Festiwal Reżyserii w Świdnicy czy Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki im. Księżnej Daisy "Ensemble" w Zamku Książ. Biblioteka organizuje ciekawe zajęcia dla dzieci i seniorów - oglądanie filmów, dyskusje literackie, itp.

* * *

Remont świebodzickiej biblioteki odbył się ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa. Całkowity koszt tego zadania wyniósł 590 475,96 zł, dotacja ministerialna to kwota 442 852 tysiące stanowiła 75 % całości kwoty, a wkład gminy Świebodzice w to zadanie to kwota 147 623,97 zł czyli 25 % całości zadania. Udział świebodzickiej biblioteki w tym programie możliwy był dzięki rozszerzeniu tego programu, w roku 2013, na gminy powyżej 20 000 mieszkańców.

(Agnieszka Bielawska-Pękala)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group