Niedziela, 4 czerwca
Imieniny: Franciszka, Karola
Czytających: 1367
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Nowy dyrektor

Sobota, 2 kwietnia 2022, 9:11
Autor: red
Żarów: Nowy dyrektor
Fot. UM Żarów
Tomasz Pietrzyk został powołany na stanowisko dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie na kolejną kadencję. Jakie plany na najbliższe lata ma dyrektor i jak będzie wyglądać oferta kulturalna skierowana do naszych mieszkańców?

→ Otrzymał Pan powierzenie na stanowisko dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie na kolejną pięcioletnią kadencję. Jaki jest Pana plan działań na kolejne 5 lat funkcjonowania Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie? I jak będzie wyglądać oferta GCKiS na najbliższe lata? Czy będzie to oferta skierowana do każdej grupy wiekowej i mieszkańców całej gminy Żarów, czy tylko miasta?

Zanim odpowiem na pytanie chciałbym nawiązać do tych minionych pięciu lat. Może zabrzmi to nieskromnie, ale uważam, że to były dobre lata dla żarowskiej kultury, sportu, gminy Żarów i samego Gminnego Centrum Kultury i Sportu. Udało nam się zorganizować kilkaset wydarzeń. A także z przyznanych dotacji zostały wyremontowane cztery świetlice wiejskie w Łażanach, Mrowinach, Przyłęgowie i Mielęcinie. Żarów na kulturalnej i sportowej mapie powiatu świdnickiego został dostrzeżony, a w wydarzeniach organizowanych przez naszą instytucję, udział biorą nie tylko mieszkańcy gminy Żarów, ale również mieszkańcy z całego Dolnego Śląska. Wśród wydarzeń, które szczególnie przypadły do gustu, warto wymienić Scenę Dworzec (Festiwal Bachowski), która już zyskała sporą publiczność. Dodam, że w ramach tego projektu w Żarowie koncertują znakomici muzycy, którzy występują na największych festiwalach muzyki klasycznej w Europie. Także Festiwal Mąki w Siedlimowicach, Święto Dyni w Wierzbnej, Żarowski Zlot Miłośników Motoryzacji, Electrolux Cup – Żarowska Liga Futsalu (jedyna w powiecie świdnickim), Jarmark Średniowieczny, Żarowskie Biegi Strefowe czy nowy projekt Żarów na obcasach gromadzą bardzo dużą ilość uczestników.

Wracając do Pani pytania, to na pewno pojawią się nowe wydarzenia organizowane już nie w samym Żarowie, ale na terenie gminy. Będą to zarówno wydarzenia kulturalne, jak i sportowe. Pierwsze z nich zostaną zorganizowane w maju i czerwcu. Co do oferty GCKiS cały czas jest rozwijana i dostosowana do potrzeb i różnych grup wiekowych. Niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia plastyczne i ceramiczne. Wśród naszych propozycji są również warsztaty tworzenia komiksów, mała akademia muzyki, zajęcia gitarowe, prowadzimy Żarowski Klub Fotograficzny, a także chór kameralny Senyor-Rici. Żarowiankom i żarowianom bardzo spodobała się formuła projektu „Żarów na obcasach”. Tylko marcowe warsztaty taneczne zgromadziły ponad 60 osób. Obecnie pracujemy nad tym, aby zajęcia taneczne zagościły na stałe w GCKiS. Sporym zainteresowaniem cieszy się pracownia historyczno-archeologiczna, która działa w Żarowskiej Izbie Historycznej. Skoro jesteśmy przy historii to warto dodać, że w kwietniu pojawi się drugi sezon cyklu „Z otchłani wieków”, w którym Bogdan Mucha przybliża historię Ziemi Żarowskiej. Kolejne inicjatywy, które chcemy zorganizować pod szyldem Żarowskiej Izby Historycznej to seria podcastów o historii gminy Żarów, a wśród nich dominować będą wywiady ze świadkami historii. Kolejną inicjatywą będzie Rocznik Ziemi Żarowskiej. Pierwszy tom ujrzy światło dzienne na początku roku 2023. Działaniem priorytetowym Gminnego Centrum Kultury i Sportu będzie pozyskanie środków zewnętrznych na remont dawnej siedziby Żarowskiego Ośrodka Kultury. Nasz pomysł wpisuję się w strategię gminy Żarów na kolejne lata.

→ Praca dyrektora GCKiS to nie tylko organizowanie wydarzeń, wystaw i realizacja projektów, to również współpraca z wieloma firmami i instytucjami. Z jakim instytucjami współpracuje GCKiS w Żarowie?

Jestem wdzięczny, że Gminne Centrum Kultury i Sportu może współpracować z wieloma instytucjami i firmami działającymi na terenie gminy Żarów i nie tylko. Wśród marek, które nam zaufały są Colorobbia, Daicel, T&P Reflex, Electrolux, Bridgestone, Thermaflex, Polska Ceramika Ogniotrwała, Yagi, AKS, Nova czy Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Invest-Park. To naprawdę ogromne wsparcie i nie mówię tu tylko o wymiarze finansowym, ale o docenieniu tego, co robimy w Centrum na co dzień. To pokazuje, że Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie idzie w dobrą stronę.

→ Jak Pan ocenia i widzi dalszą współpracę z lokalną społecznością? Wsłuchujecie się w opinie mieszkańców?

W 2020 roku otrzymaliśmy od Narodowego Centrum Kultury wsparcie w ramach projektu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne. Projekt składał się z dwóch etapów. W pierwszym należało przeprowadzić diagnozę, a w drugim mieszkańcy gminy Żarów mogli zrealizować swoje inicjatywy. Budżet na drugi etap był ograniczony, a chętnych do organizacji wydarzeń znacznie więcej. Niestety, nie wszyscy mogli skorzystać ze wsparcia. Wtedy podjąłem decyzję, że kiedy skończy się pandemia, wrócimy do tej dobrej praktyki, aby to mieszkańcy wspólnie z Gminnym Centrum Kultury i Sportu mogli realizować swoje pomysły. Teraz przyszedł czas na dotrzymanie danego słowa. Pod koniec marca spotkałem się z mieszkańcami, którzy aktywnie działają w swoich miejscowościach. Mogę obiecać, że w kilku sołectwach pojawią się inicjatywy, które powinny na stałe wpisać się w kalendarz wydarzeń. Cieszy mnie fakt, że mieszkańcy gminy Żarów mają bardzo dobre pomysły i chcą wcielać je w życie z Gminnym Centrum Kultury i Sportu. To pokazuje, że do naszej instytucji mają duże zaufanie. Już teraz w czterech świetlicach wiejskich: Łażanach, Mrowinach, Mielęcinie i Przyłęgowie prowadzimy zajęcia stałe. W tym roku chcemy pojawić się z naszą ofertą w pozostałych świetlicach wiejskich.

Rozmawiała Magdalena Pawlik

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group