Poniedziałek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 994
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Nowy rok szkolny z salą przyrody i myślaczkami

Wtorek, 30 sierpnia 2011, 11:03
Aktualizacja: 11:06
Autor: UG Świdnica
Gmina Świdnica: Nowy rok szkolny z salą przyrody i myślaczkami
Fot. użyczone
Nowy rok szkolny 2011/2012 uczniowie w Gminie Świdnica powitają z Programem „Myślaczki” oraz nowoczesną salą przyrody, która czeka na nich w Szkole Podstawowej w Witoszowie Dolnym.

Projekt „Myślaczki” to indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych w Gminie Świdnica, w całości finansowany ze środków unijnych. Swoim zasięgiem obejmie 6 szkół podstawowych, w których obecnie kształci się łącznie w klasach I-III 420 dzieci (197 dziewcząt i 223 chłopców). Udział w projekcie umożliwi każdemu uczniowi skorzystanie z oferty edukacyjno-wychowawczo-profilaktycznej, zgodnej z jego indywidualnymi potrzebami, zwiększy stopień i zakres wykorzystania w szkołach aktywizujących metod nauczania oraz zwiększy dostępność i podniesie jakość wsparcia i pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej dzieciom.

W ramach pomocy skierowanej do wszystkich dzieci zostaną zorganizowane warsztaty uczące postaw wzajemnego szacunku wobec siebie, a także unikanie przemocy.
Projekt obejmuje także doposażenie bazy dydaktycznej w pomoce niezbędne do realizacji zaplanowanych zajęć. Łącznie na ten cel władze gminy pozyskały ponad 218 tys. zł. w ramach POKL. A zajęcia trwać będą do stycznia 2013 r.

To kolejne unijne fundusze, dobrze zainwestowane - bo w oświatę i najmłodsze pokolenie. Projekt systemowy, do realizacji którego przystąpią wszystkie szkoły podstawowe w naszej gminie będzie w 100% sfinansowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet IX, działanie 9.1 – Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty. Uczniowie zyskają wiedzę, zwiększą swoje szanse edukacyjne, natomiast placówki zyskają nowoczesne wyposażenie, a tym samym będą jeszcze bardziej atrakcyjne w naszym powiecie – mówi wójt gminy T. Mazurek.

Nowoczesna sala przyrody to główna nagroda w konkursie TAURON EKOENERGIA o wartości 40.000 zł jaką wygrali uczniowie szkoły podstawowej w Witoszowie Dolnym. Jego głównym celem było propagowanie ekologicznych przedsięwzięć wykorzystując różnorodne techniki prezentacji.

Uczniowie opracowali EkoDekalog w formie ulotki, zwierający 10 podstawowych zasad oszczędzania energii, które pozwolą zaoszczędzić pieniądze i ograniczyć emisję CO2. Zorganizowali zbiórkę zużytego sprzętu RTV-AGD, baterii, płyt CD, a także opakowań typu PET. Oprócz nowoczesnej Sali Przyrody placówka otrzymała honorowy tytuł:" SZKOŁA NATURALNIE NAJLEPSZA".

Z pewnością pierwsze lekcje przyrody będą dużym zaskoczeniem dla uczniów i miłą niespodzianką. Placówka wzbogaciła się o tablicę interaktywną, sprzęt komputerowy, elektroniczny mikroskop, pomoce do nauczania przyrody. Dużą atrakcją będzie wizualizer - miniaturowa kamera na wysięgniku, która po podłączeniu do projektora lub monitora umożliwia pokaz druków i małych form przestrzennych, zastępując w ten sposób tradycyjne rzutniki. Ze względu na swoje większe możliwości mogą zczytywać obraz nie tylko z folii, ale też ze zwykłej kartki papieru i przedmiotów trójwymiarowych. Nowością jest także zestaw do testowania – wyposażony w specjalne piloty, za pośrednictwem których uczniowie będą indywidualnie udzielać odpowiedzi na pytania wyświetlane na tablicy interaktywnej. Pozwoli do nauczycielom bardzo szybko uzyskać odpowiedź od wszystkich uczniów niemal w tym samym czasie.

Zadowolenia z wyposażenia pracowni nie kryje dyrektor placówki Krystyna Kwaśnik – Pracownia na miarę XXI wieku z pewnością pogłębi zainteresowania uczniów zagadnieniami z zakresu przyrody i ochrony środowiska. W ten sposób uczniowie odczują wymierne efekty swoich działań i na pewno będą zmotywowani do podejmowania następnych przedsięwzięć w temacie szeroko pojętej ekologii.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group