Sobota, 22 stycznia
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Czytających: 615
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: O pojednaniu w Krzyżowej

Piątek, 21 listopada 2014, 10:23
Aktualizacja: 18:26
Autor: red.
Krzyżowa: O pojednaniu w Krzyżowej
Fot. użyczone
Wczoraj, 20 listopada, miał miejsce kulminacyjny punkt obchodów 25. rocznicy Mszy Pojednania, która odbyła się w Krzyżowej i stanowiła kamień milowy w naprawie stosunków polsko – niemieckich.

12 listopada miała miejsce pierwsza część obchodów, na którą przybył arcybiskup Alfons Nossol, który 25 lat wcześniej odprawił nabożeństwo. To wtedy, podczas mszy, ówczesny Premier Tadeusz Mazowiecki i Kanclerz Niemiec Helmut Kohl przekazali sobie znak pokoju. Także 20 listopada, do Krzyżowej przebyli szefowie rządów Polski i Niemiec.

- W takich miejscach jak Krzyżowa łączy się historia. Ta z czasów wojny, ciemna kart w historii Niemiec, ale także ta współczesna, sprzed 25 lat, od której zaczęło się pojednanie polsko – niemiecki – mówiła do przybyłych Kanclerz Niemiec Angela Merkel.

- Dzisiaj jesteśmy partnerami i przyjaciółmi w nowej, zjednoczonej Europie. Jednak nie możemy zapomnieć o historii, która właśnie w takich miejscach jak Krzyżowa jest przypominana, tak abyśmy nigdy nie zapomnieli o tych tragicznych wydarzeniach – wyznała Premier Ewa Kopacz.

O cudzie, którym niewątpliwie było pojednanie polsko-niemiecki, mówił Doradca Premiera RP Władysław Bartoszewski. - Trudno mnie, jako byłego więźnia Oświęcimia, nazwać zapatrzonego i zakochanego w Niemcach. Ale pojednanie nastąpiło, gdyż od wojny wiele się zmieniło, zmieniły się zwłaszcza same Niemcy, które dzisiaj uchodzą za jeden z najbardziej demokratycznych, liberalnych i tolerancyjnych krajów w Europie – podsumował proces pojednania Władysław Bartoszewski.

Na uroczystościach Powiat Świdnicki reprezentował Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.

(Starostwo Powiatowe)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group