Niedziela, 16 stycznia
Imieniny: Waldemara, Włodzimierza
Czytających: 619
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: O przyjaźni i nie tylko

Środa, 12 marca 2014, 15:26
Aktualizacja: 15:28
Autor: red.
Świdnica: O przyjaźni i nie tylko
Fot. użyczone
We wtorek, 11 marca w Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków gościł Tomasz Terlikowski, znany pisarz, publicysta, tłumacz oraz filozof.

Podczas spotkania uczniowie mogli dowiedzieć się, jak buduje się przyjaźń, że kobiety i mężczyźni różnią się w sposobie postrzegania przyjaźni . Podstawą budowania więzi jest gotowość na poświęcenie sobie czasu. W przyjaźni obowiązek nie oznacza przykrości. Przywołał słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Czas to miłość”. Ważne dla podtrzymania przyjaźni są spotkania, te prawdziwe , realne, a nie rozmowy na facebook’u czy gg.

Według Platona filozofia to ćwiczenie ducha. Nauczmy się ograniczać swoje pragnienia. „Nie ożeniłem się z wymarzoną żoną, lecz z konkretną kobietą. Nie przyjaźnię się z wymarzonym przyjacielem, tylko z konkretnym człowiekiem.” Przyjaźń to na pewno radość. Kiedy pytamy Amerykanina „How are you?”, bez względu na swój humor odpowie „Fine, thanks”. Pytany o to samo Polak, odpowiedziałby: „So bad”. Jednym z ćwiczeń jest uśmiechnięcie się, nawet jeśli jest nam źle. Pokazanie innym, że walczymy z tym i udaje się nam. Nie zmieniajmy innych, zmieńmy siebie! Przyjaźń nie opiera się na plotce. Jeśli jesteśmy prawdziwymi przyjaciółmi, nie oczerniajmy drugiej osoby, tylko jej brońmy. Kolejnym zaprezentowanym nam ćwiczeniem była „rama”. Kiedy kogoś lubimy, do ramy wkładamy tylko dobre cechy. Jeśli poczujemy się skrzywdzeni w ramę wstawiamy złe cechy. Co prawda nie uda nam się zbudować idealnego społeczeństwa, ale za to empatyczne. To jacy jesteśmy, zależy od domu, w którym się wychowaliśmy.

Po tym spotkaniu na pewno wielu z uczniów zapamięta kilka ważnych cytatów, np.: „Wybacz dzisiaj, nie jutro”, „Jeśli pijesz herbatę, pij herbatę.” „Jeśli się przyjaźnisz, okaż, że się przyjaźnisz”

(Weronika Kowalska kl. 2a)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group