Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marii, Marzeny
Czytających: 2016
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: O świdnickim ratuszu dyskutowano w teatrze miejskim

Piątek, 6 stycznia 2012, 9:23
Aktualizacja: 9:27
Autor: JB
Świdnica: O świdnickim ratuszu dyskutowano w teatrze miejskim
Fot. użyczone
Cała sala widzów zapełniła teatr miejski . Wśród gości zjawili się min. Prezydent miasta Wojciech Murdzek, zastępca prezydenta Waldemar Skórski, przewodnicząca rady miejskiej Joanna Gadzińska, starosta Zygmunt Worsa, zastępca starosty Alicja Synowska, komendant straży miejskiej, radni świdniccy, dyrektorzy szkół, uczniowie oraz mieszkańcy.

Na scenie pojawił się chór z trzeciego liceum Pryma Voce. Jak powiedział Wojciech Murdzek bardzo ważny jest powrót symboliki w budowaniu tożsamości Świdnicy i świdniczan. Chwali się wszem i wobec świetność miasta. Ta odbudowa jest dla Nas szczególnie ważna, ponieważ przemyca się w niej dobre myśli,przestrzega przed zarozumialstwem. Prezes Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej Urszula Pawłowska dodała, że jest ogromnie zadowolona ze świętowania odbudowy wieży ratuszowej. Przez wiele stuleci była ona nieodłącznym elemnetem miasta i nad nim dominowała.

Wieża przetrwała do feralnego 5 stycznia 1967 roku. Prawdopodobną przyczyna jej zawalenia była wada konstrukcyjna( płytkie fundamenty) i nieprawidłowa rozbiórka budynku obok. Dlaczego budowla nie została odbudowana wcześniej? Przyczyna jest prozaiczna – brak finansów. Dzisiaj nie byłoby to możliwe bez ogromnego wsparca funduszy unijnych i marszałkowskich.

Świdnicką wieżę ratuszową kilka razy trawiły pożary. I kilka razy była odbudowywana. Wokół niej znajdowały się miejskie sukiennice z miejscami do handlowania dla bogatych kupców i piwnice dla ubogich rzemieślników.

Podczas prac archeologicznych znaleziono monetę z wieku 16 wybitą w mennicy książęcej. Natomiast w gruzie z 18 wieku z czasów wojen śląskich odkryto w obrębie tej warstwy fragment kuli armatniej. Śladów świdnickich mieszkańców było o wiele więcej. Stanowią one eksponaty Muzeum Dawnego Kupiectwa

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group