Czwartek, 30 marca
Imieniny: Amelii, Leonarda
Czytających: 1312
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: O żarowskim przemyśle

Czwartek, 28 października 2021, 15:21
Autor: red
Żarów: O żarowskim przemyśle
Fot. UM Żarów
Przy budynku Urzędu Miejskiego w Żarowie stanęła tablica informacyjna poświęcona dawnej działalności przemysłowej w Ida– und Marienhütte.

Tablicę stworzyła Fundacja Inicjatywa B, a w piątek, 22 października uroczyście odsłonili ją burmistrz Leszek Michalak oraz Tomasz Nycz. Oprócz mapki dawnej osady przemysłowej, można tutaj znaleźć informacje przygotowane przez Zbigniewa Malickiego oraz archiwalne pocztówki z kolekcji „Biblioteki Dziedzictwa”.

- Ida- und Marienhütte była prywatną osadą budowlaną od lat 40 XIX w. od podstaw przez Carla Friedricha von Kulmiza na gruntach odkupionych od hrabiego von Burghaussa z Łażan. Obejmowała obszar wokół obecnych ulic Zamkowej, Sportowej i Armii Krajowej od ul. Cichej w kierunku Łażan. Obecny budynek Urzędu Miejskiego, także domy stojące po obu jego stronach, znajdowały się już na terenie Huty Idy i Marii. Podobnie zamek i park. Nazw osady pochodzi od huty szkła „Ida” i huty żelaza „Maria”. „Ida” znajdowała się pomiędzy dzisiejszą ulicą Sportową a ujeżdżalnią. Powstała w 1846r. i przetrwała do połowy lat sześćdziesiątych XIX w. Produkowano głównie butelki z zielonego szkła, a po powstaniu „Silesii” także szklane pojemniki (…) – czytamy w notce historycznej na nowej tablicy informacyjnej.

Prelekcję na ten temat wygłosił także Zbigniew Malicki, wzbogacając wykład o lokalne ciekawostki oraz informacje historyczne. W ramach spotkania każdy z uczestników otrzymał mapkę z planem sytuacyjnym Ida- und Marienhütte. Prelekcja odbyła się w ramach programu „Biblioteka Dziedzictwa. Kontynuacje”, na realizację którego Fundacja Inicjatywa B otrzymała dofinansowanie z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group