Środa, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 951
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Obchody Dnia Niemieckiego

Sobota, 25 czerwca 2016, 9:09
Aktualizacja: 14:12
Autor: red
Strzegom: Obchody Dnia Niemieckiego
Fot. Starostwo Powiatowe Świdnica
Zespół Szkół w Strzegomiu z inicjatywy Laury Rychlik – nauczycielki języka niemieckiego po raz kolejny przystąpił do organizacji obchodów Dnia Niemieckiego w szkole pod patronatem PNWM.

Tegorocznej akcji Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży przyświecało hasło: „2getherformore”,czyli „razem po więcej”. W tym roku świętowaliśmy 25-lecie podpisania Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie z Niemcami.

Młodzież Zespołu Szkół w Strzegomiu zorganizowała miejski festyn niemiecki „Nachbarschaft ohne Grenzen” („Sąsiedztwo bez granic”) łącząc swoją inicjatywę z obchodami Święta Strzegomskiego Granitu.

Uczniowie ze swoją opiekunką przygotowali różnego rodzaju quizy na temat Niemiec – ich historii, geografii i kultury. Ponadto dostępne były ulotki informacyjne dotyczące organizacji PNWN oraz ankiety przeprowadzane wśród mieszkańców Strzegomia i niemieckich gości, którzy przybyli na festyn i na Święto Granitu. Młodzież z II i III klasy Technikum Górnictwa Odkrywkowego była bardzo pozytywnie zaskoczona wynikami prowadzonych konkursów i ankiet. Okazuje się, że zarówno starszym, jak i młodszym strzegomianom, niemiecka kultura i historia nie są obce. Uczestnicy quizów dokładnie wiedzą nad jaką rzeką leży Berlin, jakie marki samochodów nie są produkowane w Niemczech czy też w jakim mieście znajduje się pałac Sanssouci.

Większym problemem były daty związane z historią Niemiec. Wyniki ankiet przeprowadzonych wśród 60 przechodniów pokazały natomiast, że znacząca większość (bo aż 58 osób) dobrze ocenia polsko-niemieckie sąsiedztwo i uznaje nasze dobre relacje za bardzo ważne dla Polski. 54 ankietowanych uznało, że chciałoby uczyć się języka niemieckiego, ponieważ jego znajomość znacznie pomaga w podejmowaniu pracy i kontaktach z naszymi sąsiadami.

A jak Polacy postrzegają Niemców? Na pytanie: „jakie cechy kojarzą się panu/pani z Niemcami” najczęstszą odpowiedzią było: „zdyscyplinowani”, „gościnni”, „pracowici”, „dobrze zorganizowani”. Do tych mniej pozytywnych należały: „trochę sztywni”, „mało elastyczni”.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group