Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 1195
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Obchody Dnia Sybiraka

Niedziela, 25 września 2022, 9:03
Autor: red
Świebodzice: Obchody Dnia Sybiraka
Fot. UM Świebodzice
Światowy Dzień Sybiraka obchodzony jest 17 września w rocznicę napaści radzieckiej na Polskę. Święto ma na celu upamiętnienie wszystkich osób, które wskutek realizacji paktu Hitler–Stalin zostały zesłane w głąb Związku Sowieckiego, a wielu z nich nigdy nie wróciło do Ojczyzny.

W czwartek (22 września) w siedzibie Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Świebodzicach przewodniczący Koła Związku Sybiraków Tadeusz Fedorowicz wraz z zaproszonymi gośćmi: Sekretarz Miasta Sabiną Cebulą, Radnym Rady Miejskiej Janem Klepcem, Ks. prał. Augustynem Nazimkiem byłym wieloletnim proboszczem Parafii pw. św. Mikołaja, Józefem Siemaszem Dziekanem Dekanatu Świebodzickiego, obecnym proboszczem Parafii pw. św. Mikołaja, Elwirą Kirklo-Rusek Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 1 w Świebodzicach, Zespołem Śpiewaczo Tanecznym Świebodziczanie pod Przewodnictwem Aleksandra Jermakowa oraz Członkami Koła wzięli udział w uroczystym spotkaniu poświęconym pamięci Sybiraków.

Przewodniczący Koła Związku Sybiraków przywitał wszystkich serdecznie i podziękował za pamięć i tak liczne przybycie. Głos zabrali zaproszeni Goście, którzy serdecznie podziękowali za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w tak podniosłym święcie. Życzyli wszystkim kolejnych lat w dobrym zdrowiu i podkreślali, że bardzo ważne jest, aby historia Polaków zesłanych na Sybir pozostała żywa i młode pokolenie o niej nie zapomniało. Ponadto Sekretarz Miasta Sabina Cebula przekazała również w imieniu Burmistrza Miasta oraz własnym na ręce Pana Tadeusza Fedorowicza drobny upominek. Dyrektor Szkoły nr 1 poinformowała, że dokłada wszelkich starań, aby kierowanej przez nią placówce nadano imię Sybiraków.

Uroczystość rozpoczęto od wspólnego odśpiewania Hymnu Sybiraków oraz odczytania dziejów świebodzickiego koła. Było wiele momentów niezwykle wzruszających, jak historia opowiedziana przez Pana Jana Kościelniaka, czy list trzynastoletniego chłopca, którego wojenna pożoga rozdzieliła z rodziną. Dla zebranych wystąpił również Zespół Świebodziczanie, co dodatkowo podkreśliło podniosłą atmosferę wydarzenia. Przypomniane zostały również nagrania z tamtych trudnych czasów oraz wspomnienia osób zesłanych na Sybir.

Z okazji Światowego Dnia Sybiraka tradycyjnie przedstawiciele Związku Sybiraków oraz przedstawiciele Władz Miasta złożyli w hołdzie piękne wiązanki pod pomnikiem poświęconym pamięci tych, którym nie udało się powrócić do Ojczyzny.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group