Środa, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 829
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Obchody rocznicy wyzwolenia Flandrii

Czwartek, 15 września 2022, 7:43
Autor: red
Gmina Świdnica: Obchody rocznicy wyzwolenia Flandrii
Fot. Gmina Świdnica
Jak co roku, we wrześniu władze miasta Maldegem (Belgia) wraz z zaproszonymi gośćmi oddali hołd bohaterskim żołnierzom, spoczywającym na cmentarzu wojennym w Adegem.

To właśnie żołnierze 3. Kanadyjskiej Dywizji Piechoty, wspieranej przez 4. Kanadyjską Dywizję Pancerną, 52. Brytyjską Dywizję Piechoty oraz 1. Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka zapisali się w szczególny sposób na kartach naszej wspólnej historii. Na zaproszenie burmistrza Maldegem Koenraad De Ceuninck we wzruszających uroczystościach udział wzięła delegacja z gminy Świdnica reprezentowana przez przewodniczącą Rady Gminy Świdnica Reginę Adamską i rzecznika prasowego Janusza Waligórę.

Na terenie nekropolii w Maldegem-Adegem znajduje się 1119 grobów żołnierzy z krajów alianckich poległych w czasie II wojny światowej. Z 33 Polaków, którzy znaleźli tam miejsce wiecznego spoczynku, 31 walczyło w składzie 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Polegli oni w bitwach o Aaltere i Lootenhulle oraz Axel w dniach 9-10 września. Na cmentarzu wojskowym w Adegem pochowanych zostało również dwóch lotników zestrzelonych nad Belgią w 1941 i 1944 r.

W tegorocznych obchodach udział wzięło ponad 650 osób, w tym przedstawiciel J.K.M. króla Belgii Filipa I Koburg. 11 września w Adegem hołd poległym oddali ambasadorowie polskich, kanadyjskich, brytyjskich i francuskich placówek dyplomatycznych w Brukseli, a także żołnierze Narodowego Przedstawicielstwa Wojskowego przy SHAPE w Mons, Belgowie i Polacy zamieszkali w partnerskiej gminie Maldegem.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group