Niedziela, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 481
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Obchody święta 3 maja w Gminie Świdnica

Wiadomości: Gmina Świdnica
Piątek, 4 maja 2012, 7:52
Aktualizacja: 7:54
Autor: red
Fot. użyczone
Święto Konstytucji 3 Maja to jedno z tych świąt, które powinno jednoczyć Polaków. Bez wspólnej pamięci i symboli, wspólnota narodowa, a również i ta nasza lokalna, nie przetrwa – mówiła w Komorowie wójt gminy podczas gminnych obchodów 221. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Gminne uroczystości uchwalenia pierwszej nowoczesnej europejskiej ustawy zasadniczej z 1791 r. mieszkańcy gminy Świdnica uczcili uroczystą Mszą św. polową i programem artystycznym w Komorowie.

W oficjalnych obchodach oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców Komorowa udział wzięli także przedstawiciele władz gminy Świdnica, dyrektorzy placówek oświatowych i związków kombatanckich. Uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny sprawował proboszcz parafii pw. Nawiedzenia N.M.P. ks. dr Jarosław Lipniak. W słowach wygłoszonej homilii Ks. J. Lipniak kierował pytania: Czym jest Ojczyzna? Jak należy myśleć o Polsce w czasie pokoju? Co mu państwo ma dać? Co znaczy stwierdzenie, że człowiek oczekuje od państwa?

"Ojczyzna i państwo są w ścisłych ze sobą powiązaniach. Państwo jako instytucja powinno realizować, chronić, reprezentować te wartości i prawdy, które niesie Ojczyzna. Stąd też bywa, że w potocznej mowie te dwa pojęcia są traktowane nieraz wymiennie, bo ich zakresy częściowo zachodzą na siebie. Podobnie jak z kulturą narodową. Ojczyzna - tak jak miłość - ma rozmaite kolory. Niejedno ma imię. Co innego znaczy, gdy człowiek żyje w kraju ojczystym, a co innego, gdy się przebywa na obczyźnie. Czym innym jest Ojczyzna, gdy wybucha i trwa wojna, czym innym, gdy czas rozbiorów, okupacji hitlerowskiej, czy totalitaryzmu komunistycznego. Inny ma sens wreszcie, gdy jest pokój, gdy żyjemy tak jak teraz w swoim niepodległym państwie. Za każdym razem inne niesie treści, inne ma zadania, czemu innemu służy.(….) A więc, co znaczy stwierdzenie, że człowiek oczekuje od państwa? Nie znaczy, że człowiek nadstawia łapę i woła o jałmużnę. Tylko - żeby prawodawstwo Polski niepodległej stwarzało obywatelom takie możliwości, warunki rozwoju, wspomagało kredytami, wspierało inicjatywy, pomysły, dawało ulgi, inspirowało, doceniało. Żeby organizowało korzystne możliwości tak dla rolników, dla przemysłowców, dla handlowców i dla każdego obywatela, który jest na tak zwanej budżetówce. Żeby każdy człowiek mógł żyć.(…)
Żeby każdy z nas robiąc swoje, budował swój dom, budował naszą Polskę. I nie krzyczmy, że Polska jest tam gdzie my jesteśmy odbierając prawo do Ojczyzny tym, którzy myślą inaczej jak my. Patrzmy z radością na swoich braci, którzy też robią swoje. I cieszmy się każdym ich sukcesem. Że idą do przodu. Pod każdym względem. Razem: rodzina, nasz naród, Ojczyzna" - mówił w swojej homilii ks. dr J. Lipniak

We wszystkich wystąpieniach przygotowanych z okazji święta podkreślano przełomowy charakter Konstytucji 3 Maja, która jako pierwsza w Europie regulowała podział władzy oraz prawa i obowiązki obywateli a przede wszystkim mówiła o zrozumieniu wobec tych wszystkich, którzy w granicach Polski znaleźli swój dom, o szansie na godne życie jaką państwo Polskie powinno zapewnić obecnym. Było to idea wyprzedzająca o 200 lat dzisiejszą wielonarodowościową społeczność naszego kontynentu, jaką tworzą kraje Unii Europejskiej.

Bez wspólnej pamięci i symboli, wspólnota narodowa, a również i ta nasza lokalna, nie przetrwa. Tą oczywistą prawdę rozumieli nasi przodkowie, gdy przed 221 laty szlachcic wspólnie z magnatem i mieszczaninem wiwatowali po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Oni zrozumieli, że tylko wspólnie działając i jednocząc się ponad podziałami, mogą uratować dobro najwyższe - Polskę. Ta swoista lekcja historii, niech będzie dla nas wszystkich kluczem do współpracy, że dobro Polski, a w przypadku naszej małej Ojczyzny - dobro mieszkańców gminy, powinno być najważniejsze. Twórzmy więzi społeczne i budujmy społeczeństwo obywatelskie. Uczmy się bycia razem i pielęgnujmy wspólne korzenie i historię. Bowiem to pobudza patriotyzm, a bez dbałości o patriotyzm nie można stworzyć społeczeństwa obywatelskiego. I dlatego samorząd Gminy Świdnica stara się dbać o wychowanie patriotyczne. Organizujemy szereg działań adresowanych do młodzieży i dorosłych mieszkańców naszej gminy. Historia nie jest po to, by piętnować czy chwalić kogoś, lecz po to by tłumaczyć i pamiętać – mówiła w swoim przemówieniu wójt gminy T. Mazurek.

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczął się program słowno-muzyczny w wykonaniu dzieci ze świetlicy środowiskowej w Komorowie pod kierunkiem p. Bogumiły Lech pt. „Witaj maj Trzeci Maj”. Następnie na scenie zaprezentowały się zespoły taneczne: Ludowo-Estradowy Zespół Mokrzeszów pod kierunkiem M. i W. Skiślewiczów, zespół „Smyki” z Pszenna pod kierunkiem A.Trzeciak i L. Szmida, grupa taneczna „Pląs” ze Słotwiny i „Mały Jubilat” ze Świdnicy. Uroczyste świętowanie zakończył festyn rodzinny.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group