Czwartek, 4 czerwca
Imieniny: Franciszka, Karola
Czytających: 543
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Obowiązek umieszczenia tabliczki z numerem domu

Wiadomości: Gmina Świdnica
Poniedziałek, 14 maja 2012, 8:15
Aktualizacja: 8:17
Autor: red
Fot. użyczone
W związku z licznymi zapytaniami mieszkańców, informujemy, że na właścicielach nieruchomości spoczywa obowiązek umieszczenia tabliczek z numerem domu. W wielu przypadkach dobrze oznakowana nieruchomość, to szybsze dotarcie służb ratunkowych z pomocą.

Obecnie kwestie numeracji nieruchomości są regulowane przepisami ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne, DzU. Z 2010 nr 193 poz. 1287. Przepisy w/w ustawy stanowią m.in., że właściciele nieruchomości zabudowanych oraz nieruchomości przeznaczonych pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego są obowiązani umieścić na nieruchomości, w widocznym miejscu, tabliczkę z numerem porządkowym nieruchomości oraz utrzymywać ją w należytym stanie. Oznaczanie nieruchomości następuje z urzędu lub na wniosek właściciela lub zarządcy nieruchomości, a o oznaczeniu nieruchomości właściwy organ gminy zawiadamia na piśmie właściciela nieruchomości.

Art. 47b. 1. Właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które takimi nieruchomościami władają, mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru.
2. Na tabliczce, o której mowa w ust. 1, oprócz numeru porządkowego zamieszcza się również nazwę ulicy lub placu, a w miejscowościach bez ulic lub placów albo posiadających ulice lub place bez nazw — nazwę miejscowości.
3. Organy jednostek samorządu terytorialnego, w drodze uchwały, mogą wprowadzić obowiązek umieszczania na tabliczce, o której mowa w ust. 1, nazwy miejscowości lub nazwy dzielnicy, osiedla, zespołu urbanistycznego.
4. W przypadku gdy budynek położony jest w głębi ogrodzonej nieruchomości, tabliczkę z numerem porządkowym umieszcza się również na ogrodzeniu.

Szczegółowych informacji w przedmiocie sprawy udzielają pracownicy Działu Inwestycji i Infrastruktury Technicznej w Urzędzie Gminy Świdnica pod nr tel. 74-852-12-26 wew. 105 w godz. 7.30-15.30.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group