Niedziela, 16 czerwca
Imieniny: Anety, Justyny
Czytających: 1369
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Obradowali radni

Poniedziałek, 28 grudnia 2020, 11:27
Aktualizacja: 12:28
Autor: red
Świebodzice: Obradowali radni
Fot. UM Świebodzice
22 grudnia, odbyła się XXXV sesja Rady Miejskiej w Świebodzicach.

W posiedzeniu wzięło udział początkowo 19, a ostatecznie 20 radnych. Radni procedowali nad dwoma projektami uchwał w sprawie:
zmian budżetu gminy Świebodzice na 2020 r.;

zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Świebodzice na lata 2020-2026.

Na poprzedniej sesji nie zostały przyjęte przez radnych, co mogło skutkować poważnymi konsekwencjami dla gminy.

Przy pierwszym projekcie uchwały między obradującymi wywiązała się dyskusja. W jej trakcie obradujący zwrócili się o informację, dlaczego część zmian w budżecie dokonywanych jest uchwałami Rady Miejskiej, a część zarządzeniami Burmistrza Miasta. Pomimo że zagadnienie nie było tematem procedowania, skarbnik miasta Iwona Wojciechowska-Zatorska udzieliła zainteresowanym wyczerpującej odpowiedzi, że takie rozwiązanie jest stosowane powszechnie, kiedy są to środki przesuwane w obrębie tego samego rozdziału. Po przejściu do głosowania radni jednogłośnie przyjęli projekt uchwały.

Kolejnym punktem obrad była dyskusja nad zmianami w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Świebodzice na lata 2020-2026. Najważniejszym punktem ujętym w projekcie było wprowadzenie zadania inwestycyjnego pn. Zabezpieczenie obszarów miejskich przed niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi poprzez budowę kanalizacji deszczowej w Świebodzicach. Kierownik Wydziału Rozwoju Strategii i Zamówień Publicznych wyjaśnił radnym, że Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie, w ramach którego zawnioskowano o środki m.in. na budowę sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Długiej, przy ul. Lotniczej, przy ul. Siennej, przy ul. Olszańskiej oraz przy ul. Strefowej. Powyższe działania mają na celu uporządkowanie kwestii dotyczącej wód opadowych i ich właściwego odprowadzenia w celu ochrony obszarów przed zalewaniem. Łączna kwota, która została zaplanowana na realizację ww. inwestycji, wyniosła 5 776 659,46 zł, a dofinansowanie zaplanowano na poziomie 4 005 967,67 zł. Radni otrzymali również informację, że w 2021 r. na zadanie nie zostały zaplanowane środki w projekcie uchwały budżetowej, gdyż będą to działania bezkosztowe. Środki zostaną zabezpieczone na etapy zadania przewidziane do realizacji w roku 2022.

Radny Bogdan Kożuchowicz zgłosił wniosek merytoryczny o dopisanie do nazwy zadania ulic wymienionych we wniosku. Radni przyjęli w głosowaniu wniosek. Po zakończeniu głosowania radna niezrzeszona Ewa Dziwosz zgłosiła obawy, czy przegłosowany wniosek radnego nie wpłynie negatywnie na ocenę wniosku złożonego przez Gminę do Urzędu Marszałkowskiego. Radna podkreśliła, że działając przez wiele lat w trzecim sektorze, spotkała się z sytuacjami, gdzie nawet najmniejsza zmiana w już złożonej dokumentacji może skutkować odrzuceniem wniosku w całości. Następnie radni Rady Miejskiej stosunkiem głosów 18 za, 1 wstrzymujący się przyjęli projekt uchwały. 1 radny nie brał udziału w głosowaniu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group