Sobota, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 508
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Obudzili wspomnienia żarowian

Wtorek, 8 października 2013, 10:12
Aktualizacja: 10:20
Autor: red.
Żarów: Obudzili wspomnienia żarowian
Fot. UM Żarów
Innowacyjne, pomysłowe i odważne prace plastyczne oraz literackie zostały nagrodzone w konkursie poświęconym jubileuszowi 170 lat Kolei Wrocławsko–Świebodzkiej. Podczas wystawy w Żarowskiej Izbie Historycznej nagrody ufundowane przez sponsorów wręczone zostały wszystkim laureatom. Ekspozycję pamiątek kolejowych w Żarowskiej Izbie Historycznej podziwiać będzie można do 26 października.

- Pierwsze pociągi, które na tej linii pojechały 170 lat temu mijały się w Imbramowicach. Żarów wtedy nie miał jeszcze przystanku. I o tym w pracach literackich pisali również uczniowie żarowskich szkół, stąd nasz kolejny pomysł, aby takie konkursy organizować corocznie. Trzeba obudzić wspomnienia w mieszkańcach i pokazać najmłodszym, jak żyło się dawniej w Żarowie. W przyszłym roku planujemy zorganizować konkurs równie sentymentalny "Moje miasto-moja ulica". Zachęcam dzieci, aby już dziś porozmawiali ze starszymi i zapytali, jak kiedyś się mieszkało przy żarowskich ulicach. Za udział w kolejowym konkursie oraz przygotowanie pamiątek i wspomnień składam serdeczne podziękowania - mówił podczas otwarcia wystawy w Żarowie Bogusław Molecki z Politechniki Wrocławskiej, pomysłodawca kolejowego konkursu.

Na ekspozycji, która potrwa do 26 października zapoznać się można nie tylko ze starymi rozkładami jazdy, biletami czy sygnalizacją kolejową. Część z nich adresowana jest również do najmłodszych. Czekają na nich zabawki i modele kolejowe oraz obrazy kolei w szkolnych podręcznikach sprzed lat. - W przyszłym roku mija 60 lat nadania praw miejskich dla Żarowa. Myślę, że będzie to równie uroczysta chwila, jak dzisiejsza historyczna wystawa. Dziś gratuluję wszystkim laureatom konkursu i mam nadzieję, że efektem pomysłów na obchody 60-lecia nadania praw miejskich dla naszego miasta będzie wspólne wydawnictwo wspomnień mieszkańców gminy Żarów - podkreślał burmistrz Leszek Michalak.

Współorganizatorami wystawy kolejowej w Żarowie są Polskie Koleje Państwowe S.A., Przewozy Regionalne Sp. z o.o., Koleje Dolnośląskie S.A. i Urząd Miejski w Żarowie.

LAUREACI KONKURSU:

Konkurs plastyczny

kategoria I - Klasa 0-I
1 miejsce. Jakub Gering (SP Żarów)
2 miejsce. Otylia Wawrzyniak (SP Żarów)
3 miejsce. Szymon Kulpiński (Sp Zastruże)

wyróżnienie: Michał Piotrowski (SP Żarów)

kategoria II - Klasa II-III
1 miejsce. Magdalena Razik (SP Żarów)
2 miejsce. Julia Żydek (Sp Żarów)
3 miejsce. Amelia Rzeszowska (SP Żarów

wyróżnienie: Szymon Dominik (SP Żarów), Hanna Rybarczyk (SP Żarów)

Prace literackie

Kategoria III - kl. 4-6
1 miejsce. Maciej Ruszkiewicz (SP Żarów).
2 miejsce. Damian Kaletowski (SP Żarów)
3 miejsce. Maciej Michalak (SP Żarów)

wyróżnienie: Aleksy Mięki (SP Żarów)

(Magdalena Pawlik)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group