Niedziela, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 1533
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pożarzysko: Obwodnica Pożarzyska

Środa, 2 grudnia 2020, 17:33
Autor: red
Pożarzysko: Obwodnica Pożarzyska
Fot. UM Żarów
Obwodnica, która powstaje w kierunku Pożarzyska w znaczący sposób ograniczy ruch samochodów ciężarowych, który prowadzony jest obecnie przez tereny zabudowane.

Zwiększy także bezpieczeństwo pieszych i kierowców oraz pozytywnie wpłynie na ograniczenie hałasu w miejscowości. Inwestycja jest finansowana ze środków budżetu gminy Żarów oraz Kopalnię Granitu Siedlimowice.
- W tej chwili prowadzone prace są na etapie wymiany gruntów i stabilizacji terenu, podbudowujemy także mieszanką granitową cały pas jezdni. Roboty prowadzone są zgodnie z harmonogramem. W następnym etapie będą realizowane odwodnienia, mostki i stabilizacja terenu pod podbudowę masy – mówi Sebastian Jarosz zastępca kierownika Kopalni Siedlimowice.

Budowa obwodnicy w Pożarzysku to inwestycja długo wyczekiwana przez mieszkańców. Droga, która powstanie na tym odcinku wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Mrowin, Tarnawy, Imbramowic i Pożarzyska, ponieważ wyprowadzi ruch samochodów ciężarowych jadących na bocznicę kolejową w Imbramowicach poza teren zabudowany.

- Będzie to droga, która spowoduje, że wreszcie będzie bezpieczniej w naszych miejscowościach. Po wykupie terenów od właścicieli gruntów rozpoczęliśmy prace projektowe nad dokumentacją techniczną drogi. Przystąpiliśmy wówczas do konkretnych negocjacji z Kopalnią Siedlimowice, która od początku zobowiązywała się, że drogę wywozu kruszyw wykona. W związku z realizacją tego zadania gmina Żarów złoży wniosek o dofinansowanie pozostałej części prac do Funduszu Dróg Samorządowych lub innego programu dotacyjnego ogłoszonego w danym czasie. Ponadto, podpisaliśmy także porozumienie z właścicielami dróg Powiatem Świdnickim i Wrocławskim. Kolejnym etapem będzie przebudowa drogi powiatowej nr 2896 D, realizowana przez Powiat Świdnicki i Wrocławski w porozumieniu z Kopalnią Siedlimowice – wyjaśnia burmistrz Leszek Michalak.

Pierwszy etap prac ma się zakończyć w czerwcu 2021 roku. W następnej kolejności droga zyska nową nawierzchnię asfaltową. Łączna wartość inwestycji wynosi 2.097.204,81 złotych. Zgodnie z podpisanym porozumieniem udział firmy Mineral Polska w budowie drogi określono na kwotę 1 222 403,16 złotych. Po stronie gminy Żarów wartość zadania opiewa na kwotę 874.801.65 złotych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group