Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 499
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/Dolny Śląsk: Obwodnica Świdnicy – mamy 18 mln zł

Czwartek, 27 maja 2010, 8:19
Aktualizacja: 11:15
Autor: KO
Świdnica/Dolny Śląsk: Obwodnica Świdnicy – mamy 18 mln zł
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Kierowcy jadący trasą Wrocław/Wałbrzych będą omijać miasto szosą południową. Wjadą na nią w Pszennie, a wyskoczą w Słotwinie. W Świdnicy mniejsze będą korki… Marzenia? Do tych marzeń trochę bliżej – powiat dostał właśnie obietnicę 18 mln zł od zarządu województwa.

Te pieniądze mają pójść na zachodnią obwodnicę miasta, tzw. małą obwodnicę Świdnicy. Trzeba jeszcze coś zrobić, żeby powstała południowa obwodnica.

Świdniccy samorządowcy zaczęli zbierać podpisy mieszkańców pod apelem do marszałka województwa Marka Łapińskiego popierające starania władz miasta i gminy Świdnica oraz powiatu świdnickiego o budowę tej obwodnicy. Wczoraj sejmik województwa dolnośląskiego podjął pozytywną decyzję w tej sprawie. Jest więc szansa, że równolegle do budowy łącznika do A4 powstanie pięciokilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej między drogą krajową nr 35 a drogą wojewódzką nr 382 - droga, która połączy Wałbrzych z rozpoczętą wczoraj budową łącznika do autostrady.

Jeśli chodzi o budowę południowej obwodnicy Świdnicy, władze powiatu wysłały pismo do ministra infrastruktury, Cezarego Grabarczyka, z prośbą o zdecydowane przyspieszenie budowy tej obwodnicy.

- Będziemy zbierać podpisy pod apelem do ministra – mówi wicestarosta świdnicki Ryszard Wawryniewicz.

Już dwa lata temu marszałek Łapiński zapowiedział plan radykalnego przyspieszenia budowy dróg i mostów na Dolnym Śląsku. To koncepcja „Zielonego Światła” dla budowy dolnośląskich dróg na podstawie Wieloletniego Planu Inwestycyjnego (WPI), który został 30 października 2008 r. przyjęty przez sejmik województwa. Na tej podstawie miał powstać łącznik aglomeracyjny A4-S8 (wschodnie obejście Wrocławia), a także łącznik aglomeracyjny A4-S5, drogi Zagłębia Miedziowego, obwodnice i obejścia miejscowości (Dobroszyce, Nowa Ruda, Mysłakowice i Kostrzyca). Miały zostać usprawnione połączenia z drogami krajowymi i autostradami oraz poprawić miało się bezpieczeństwo ruchu drogowego. Dla nas najważniejsze były dwa działania:
* skomunikowanie Wałbrzycha i Świdnicy z A4 - samorząd wojewódzki już w 2008 r. zamierzał zainwestować w to przedsięwzięcie 190 mln zł (trzy razy więcej niż uprzednio zakładano); w ramach projektu powstanie obwodnica Szczawna-Zdroju i mała obwodnica Świdnicy; województwo ma również partycypować w kosztach budowy dróg łączących drogi krajowe i wojewódzkie z miastami;
* korytarz Drogi Przedsudeckiej, czyli modernizacja wschodniego odcinka drogi przedsudeckiej, łączącego Ząbkowice Śląskie przez Dzierżoniów i Świdnicę z Jaworem; tu miała powstać południowa obwodnica Ząbkowic Śląskich oraz trasa Dzierżoniów – Łagiewniki; w pierwszej kolejności wybudowane miały zostać drogi między miastami, a następnie obwodnice Świdnicy i Dzierżoniowa; na te inwestycje w 2008 r. przeznaczono prawie 90 mln zł.

Kilka dni temu w siedzibie Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu uroczyście została podpisana umowa na budowę „małej” obwodnicy Ząbkowic Śląskich, czyli obejścia ul. Kamienieckiej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 382.

Fotogaleria z przekazania terenu budowy wykonawcy łącznika do A4 tutaj.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group