Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 971
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kalno: Ochotnicza Straż Pożarna w Kalnie ma 70 lat

Wtorek, 22 listopada 2016, 8:24
Autor: red
Kalno: Ochotnicza Straż Pożarna w Kalnie ma 70 lat
Fot. UM Żarów
Uroczysta msza święta w intencji strażaków, wręczenie odznaczeń i podziękowań, życzenia oraz gratulacje. Wyjątkowy jubileusz obchodziła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kalnie. Historia jej powstania sięga 1946 roku.

- Dnia 18 lutego 1946 roku w miejscowości Kalinów nowo osiedleni mieszkańcy założyli Ochotniczą Straż Pożarną. Pierwszymi strażakami byli osadnicy z terenów województwa krakowskiego, rzeszowskiego, lubelskiego, jak również repatrianci z terenu Związku Radzieckiego. Pierwsze mundury szyte były na miarę w Dzierżoniowie. Zebrania odbywały się w prywatnych mieszkaniach członków zarządu. Majątek OSP stanowiła poniemiecka sikawka ręczna na podwoziu - czytamy w historycznej kronice, którą od 1946 roku prowadzą strażacy z Kalna.

Od tego czasu wiele się zmieniło. Strażacy korzystają ze specjalistycznego sprzętu przeciwpożarowego, który znajduje się na wyposażeniu ich jednostki. Są systematycznie szkoleni i przygotowywani do pełnienia tej niebezpiecznej służby. Integrują się z mieszkańcami wsi. Współorganizują lokalne uroczystości oraz zawody strażackie. I są zawsze tam, gdzie trzeba bezinteresownie ratować życie i zdrowie innych ludzi.
- Dziś jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kalnie obchodzi wyjątkowy jubileusz. Gratuluję dotychczasowych osiągnięć i składam serdeczne podziękowania za wsparcie przy różnych wydarzeniach, a zwłaszcza przy niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi. Bez Was jakość tych działań byłaby zdecydowanie słabsza - gratulował podczas uroczystości 70-lecia OSP Kalno burmistrz Leszek Michalak.

Wspólne świętowanie, w którym uczestniczyli także strażacy z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy Żarów i Nowic było okazją do złożenia życzeń i gratulacji. Szczególne podziękowania usłyszeli także dawni druhowie i prezesi Ochotniczej Straży Pożarnej w Kalnie: Franciszek Jarosz, Walenty Piasecki, Jerzy Ziemkiewicz, Leszek Dankowski, Kazimierz Jatrzębski, Sławomir Kuźma.
- Cieszę się bardzo, że druhowie z pokolenia na pokolenie przekazują swoim rodzinom tę tradycję i przeżyło to do dziś. Zawyją syreny i nie patrzymy, co jest aktualnie. Rzucamy wszystko i biegniemy na pomoc. To jest ten zastrzyk adrenaliny, który powoduje, że czujemy się potrzebni - podkreślał Miłosz Laskowski, prezes jednostki OSP Kalno.

Założycielami OSP Kalno byli: Józef Jakubiec, Józef Pawlik, Walenty Ochman, Władysław Włodarczyk, Józef Piputa, Franciszek Mąkol, Józef Janecki, Józef Rachwał, Władysław Wójcik, Jan Kłyż, Józef Jastrzębski, Wilhelm Trybuła. Funkcję prezesów piastowali: Józef Jakubiec, Władysław Włodarczyk, Kazimierz Jastrzębski, Marian Salamon, Sławomir Kuźma, Jan Włodarczyk, Franciszek Jarosz, Marian Salamon, a do dnia dzisiejszego Miłosz Laskowski.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group