Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 484
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ochotnicza Straż Pożarna w Wierzbnej ma70 lat

Wiadomości: Region
Środa, 11 listopada 2015, 6:50
Aktualizacja: 7:35
Autor: opr.red.
Fot. www.um.zarow.pl
Wyjątkowy jubileusz w sobotę, 7 listopada obchodziła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzbnej, której historia sięga 1945 roku. Obchody 70–lecia Ochotniczej Straży Pożarnej były nie tylko okazją do przypomnienia historii jednostki.

Na pamiątkę tej historycznej chwili druhowie z Wierzbnej otrzymali kluczyki do wozu strażackiego Volvo, który do tej pory był użytkowany przez strażaków z Żarowa. - Początki były bardzo trudne. Zorganizowana Straż Pożarna w Wierzbnej nie posiadała sikawki ani żadnego sprzętu do obrony przed pożarem, prócz francuskiej drabiny zepsutej i bez podwozia. Będący kiedyś sprzęt wywieźli Niemcy w niewiadomym kierunku i bez śladu - tak czytamy w historycznej kronice, którą od 1945 roku prowadzą strażacy w Wierzbnej.

Od tego momentu bardzo dużo się zmieniło. Została wyremontowana remiza strażacka, a druhowie mogą korzystać ze specjalistycznego sprzętu przeciwpożarowego, który znajduje się na wyposażeniu tej jednostki. Nie brakuje również specjalistycznego umundurowania, który strażacy wykorzystują w swojej służbie. Sami druhowie są profesjonalnie szkoleni i przygotowywani do pełnienia tej niebezpiecznej służby. Od 2014 roku jednostka strażacka z Wierzbnej znajduje się w Krajowym Systemie Ratownictwa Gaśniczego, co także wiąże się z wielkim prestiżem i pozyskiwaniem dodatkowych środków finansowych. To wszystko strażacy z Wierzbnej zawdzięczają również zaangażowanym i oddanym druhom, naczelnikom, komendantom i kolejnym prezesom, którzy począwszy od 1945 roku tworzyli historię tej jednostki. Zmieniły się realia i warunki pracy, ale nie misja, która po dziś dzień przyświeca służbie strażackiej. - Dzisiejsza Straż Pożarna ukazuje zupełnie inny wizerunek niż kilkadziesiąt lat temu, ale dalej pozostaje wierna nieśmiertelnym ideom, które towarzyszyły podczas powoływania jej do życia - bezinteresownemu ratowaniu życia, zdrowia i mienia - podkreślał w trakcie jubileuszu 70-lecia straży w Wierzbnej burmistrz Leszek Michalak.

Wspólne świętowanie, w którym uczestniczyli także strażacy z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy Żarów i Nowic było nie tylko okazją do złożenia gratulacji i życzeń. Jako że druhowie z Wierzbnej otrzymali kluczyki do żarowskiego wcześniej samochodu Volvo, przekazali do dyspozycji strażaków z Żarowa starego i wysłużonego Stara. I najprawdopodobniej zostanie on wpisany do historii zabytków Straży Pożarnej. - W Wierzbnej już 70 lat przenikliwy głos syreny alarmowej, bez względu na pogodę i porę roku, rozrywa ciszę nocy i gwar dnia. Przerywa sen, pracę i odpoczynek strażaków ochotników z naszej wioski, spieszących z pomocą życiu i mieniu, zagrożonym przez żywioły ognia, wezbrane wody, nawałnice burzowe i huragany. Jest to niezwykle szlachetna służba. Przed 70 laty nasi przodkowie powołali do życia Ochotniczą Straż Pożarną. Niewiele organizacji pożytku publicznego może poszczycić się tak długą historią - mówił Grzegorz Opioła zastępca Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzbnej.

I tak to się zaczęło ... "6 października 1945 roku za Prezydenta Polski Bolesława Bieruta (...) nowo osiedleni mieszkańcy w liczbie 58 zebrali się na zgromadzeniu w sali Dyducha Józefa. Zebranie zagaił Podsiadło Jan i wypowiedział konieczność założenia w Gromadzie Wirben Ochotniczej Straży Pożarnej. Zebrani zgodzili się jednogłośnie". Przez kolejne lata historia znów zatoczy koło i ułoży nową opowieść ...

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group