Środa, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 641
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Grodziszcze: Od 10 lat Jan Paweł II patronuje szkole w Grodziszczu

Poniedziałek, 2 czerwca 2014, 14:42
Aktualizacja: 14:44
Autor: red.
Grodziszcze: Od 10 lat Jan Paweł II patronuje szkole w Grodziszczu
Fot. UG Świdnica
– Dzieci nadają szkole młodość. Dzięki uczniom szkoła zawsze jest młoda – mówił J.E. Ks. Bp Prof. dr hab. Ignacy Dec, podczas uroczystości z okazji X lecia nadania Szkole Podstawowej w Grodziszczu imienia Jana Pawła II.

Dokładnie miesiąc od kanonizacji, uczniowie Szkoły Podstawowej w Grodziszczu wraz z nauczycielami oraz zaproszonymi gośćmi dziękowali za dar X lecia nadania imienia Jana Pawła II.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Anny w Grodziszczu, której przewodniczył J.E. Ks. Bp Prof. dr hab. Ignacy Dec. W słowach homilii ordynariusz diecezji świdnickiej nawiązał do życia i działalności JP II.

Starajmy się aby szkoła była drugim domem, kształtowała umysły i serca według tych wartości którym służył Jan Paweł II. Niech styl Jego życia wytycza dzieciom i nauczycielom właściwy kierunek. Dzisiaj śpiewamy Alleluja – tzn. niech żyje Chrystus Zmartwychwstały. Ten okres 50 dni od Wielkiej Nocy jest wypełniony duchem Zmartwychwstałego Chrystusa. Jan Paweł II był szeroko otwarty na działanie Ducha Świętego. Stąd był tak mądry. Był także człowiekiem wielkiego serca. Dla wszystkich miał czas i szacunek. Nie walczył z człowiekiem, ale walczył o człowieka. Był pasterzem, który wprowadzał pokój. Wspominamy to dlatego, abyśmy i my byli otwarci na działanie Ducha Świętego. Dzięki temu będziemy piękniejsi osobowościowo, gdy pozwolimy się prowadzić Duchowi Świętemu – mówił biskup I.Dec.

Bezpośrednio po zakończeniu mszy św. zaproszeni goście wraz z całą społecznością uczniowską udali się pod szkołę gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej 10. rocznicę nadania imienia.

Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie. Dziękuję pani wójt Teresie Mazurek wraz z całą Radą Gminy za troskę nad gminną oświatą. Pamiętam jak 10 lat temu pani wójt wspólnie ze śp. Ks. Prałatem Bolesławem Kałuża czuwali nad przygotowaniami tej uroczystości, której przewodniczyłem. Szkoła w Grodziszczu jako pierwsza w diecezji świdnickiej otrzymała to piękne imię – podkreślał ks. biskup podczas poświęcenia tablicy pamiątkowej, ufundowanej przez władze gminy.

Dalsza część uroczystości odbyła się na świetlicy w Grodziszczu, gdzie uczniowie kl. I-VI przygotowali montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem p. Renaty Smolbik, p. Ewy Bilińskiej oraz p. Ireny Maj.

- Pragnę na wstępie przywołać datę 27 kwietnia tego roku. Przeżywaliśmy wtedy niezwykłą uroczystość kanonizacji Ojca Świętego – Jana Pawła II. To historyczne wydarzenie jest dla nas potwierdzeniem, że droga wychowawcza, którą wybraliśmy, obierając za patrona Jana Pawła II, prowadzi do najwyższych wartości. Jej celem jest świętość, do której, jak nauczał Ojciec Święty, wszyscy jesteśmy powołani. To już 10 lat patronuje nam Jan Paweł II. Jest to dla całej społeczności szkolnej ogromny zaszczyt i powód do dumy, ale i wielkie wyzwanie, by sprostać ideałom i nauce przez Niego głoszonej. Wybór patrona to dla każdej szkoły doniosłe wydarzenie, które kształtuje jej wizerunek i tradycje. Tak jest i w naszym przypadku. Jesteśmy dzięki Ojcu Świętemu szkołą, która stara się we wszelkich swoich działaniach zmierzać do kształtowania osobowości naszych uczniów w oparciu o wartości moralne i duchowe o fundamentalnym znaczeniu w życiu każdego człowieka, brane z nauczania naszego Patrona. Głęboko zapadły nam w serca słowa Ojca Świętego – „Jesteście moją nadzieją”. Mobilizują nas one wszystkich do wysiłku, aby swoją postawą i pracą tej nadziei Ojca Świętego nie zawieść.

10 ostatnich lat obfitowało w naszej szkole w wiele wydarzeń związanych z osobą Jana Pawła II. To okres tworzenia i realizowania programów wychowawczych opartych na chrześcijańskich wartościach, to cykliczne organizowanie i branie udziału w różnych konkursach, uroczystościach, akademiach, wycieczkach, wystawach poświęconych Janowi Pawłowi II. Przynależność do Rodziny Szkół im. Jana Pawła II zaowocowała kilkakrotnym wzięciem udziału uczniów i nauczycieli w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodziny Szkół Im. Jana Pawła II na Jasną Górę. Należymy także do Diecezjalnej Rodziny Szkół, tworząc wspólnotę, którą łączy osoba Patrona – Jana Pawła II. Chciałabym jeszcze na chwilę wrócić pamięcią do wydarzeń sprzed 10 lat. Wielu z nas tu obecnych brało udział w naszej radosnej uroczystości nadania imienia. Bardzo się cieszymy, że przed 10 –cioma laty uroczystą Eucharystię sprawował Ks. Prof. dr hab. Ignacy Dec – biskup Świdnicki. Nasza szkoła była pierwszą, której nadanie imienia Jana Pawła II przeżywaliśmy w obecności biskupa śidnickiego w powstałej kilka miesięcy wcześniej dicezji śwdnickiej. Dzisiejsza uroczystość jest zatem, Ekscelencjo, swojego rodzaju wspólnym jubileuszem. hcę w tym miejscu jeszcze wspomnieć osobę śp. Ks. Prałata – Bolesława Kałużę. Był on kapłanem, który w znaczącym stopniu przyczynił się do uświetnienia uroczystości nadania Szkole imienia Jana Pawła II. Razem z uczącą wówczas u nas w szkole panią katechetką – Lucyną Griger, obecną dzisiaj pośród nas - ksiądz Proboszcz włożył niebywale dużo pracy zarówno w trakcie procedur przy wyborze Patrona, jak i organizowaniu wielu przedsięwzięć wychowawczych i religijnych związanych z osobą Jana Pawła II. Ks. Prałat pomagał nam w nawiązywaniu kontaktów ze znanymi osobami. Stąd też możemy poszczycić się, że honorowy patronat nad nadaniem szkole imienia Jana Pawła II objęli min.:Hanna Suchocka- Ambasador przy Stolicy Apostolskiej (była Premier),premier Tadeusz Mazowiecki, Arturo MariiAdam Bujak – osobiści fotografowie Papieża.
Dziękując Panu Bogu za dar naszego Patrona, który jako Święty został wyniesiony na ołtarze, wyrażamy nadzieję, że będzie On błogosławił i wspomagał nas we wszelkich dobrych i szlachetnych działaniach, które będziemy podejmować w ramach naszej pracy i nauki w szkole, a także w naszym życiu osobistym. Niech za wstawiennictwem Świętego Jana Pawła II błogosławi nam Pan Bóg, abyśmy potrafili jednoczyć się w trosce o dobro wspólne i wszelkich przejawach ludzkiej solidarności
– mówiła dyrektor szkoły w Grodziszczu Alicja Lasocka.

- Ks. Prałat Kałuża dążył do tego, aby ta uroczystość odbyła się jak najszybciej. Pomimo panujących w tamtym czasie wielu niesprzyjających okoliczności, na placu przed szkołą mieliśmy wszystkich zaproszonych gości. Tak sobie wtedy pomyślałam, że wsparcie ludzi jest najważniejsze. Za te 10 lat wszystkim dziękuję. Spełniliście oczekiwania Waszego Patrona na pewno, ponieważ w tej szkole dzieje się dużo dobrego. Za to Wam chciałabym dzisiaj podziękować, a w sposób szczególny dziękuję pani Lucynie Geiger. To był dobry duch całej uroczystości, bo na niej się to wszystko skupiło, a włożyła w tej przygotowania dużo pracy. Serdeczne Bóg zapłać. Dziękuję dzieciom. Pragnę pokreślić jeszcze jedną bardzo ważną rzecz. Miesiąc temu w naszym schronisku zorganizowaliśmy zieloną szkołę. Spośród wszystkich dzieci, które skorzystały z tej formy wypoczynku, najgrzeczniejsze były właśnie dzieci ze szkoły w Grodziszczu. Nie wiem czy to zasługa Patrona, ale ja jestem o Was spokojna i jestem z Was dumna. Słowa wdzięczności kieruję na ręce księdza biskupa, za to że zawsze znajduje dla nas czas, podczas licznych uroczystości gminnych – mówiła w swoich wspomnieniach wójt gminy Teresa Mazurek.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group