Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 608
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych – interaktywnie

Wiadomości: Świdnica
Piątek, 28 stycznia 2011, 7:37
Aktualizacja: 7:38
Autor: red.
Fot. MDK
Ciekawą wystawę planuje Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Przez dwa miesiące będzie tu można oglądać lunety i teleskopy oraz akcesoria astronomiczne o trudnych nazwach astrolabium czy triquetrum, a także kamery fotograficzne i CCD, fotometry oraz spektroskopy. Będzie też można samemu zbudować lunetę!

Wystawę „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” zorganizowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego będzie można w Świdnicy podziwiać od 2 lutego do 3 kwietnia.

- Autor wystawy, doktor Maciej Kluza, przedstawił ewolucję lunety, jako jednego z najważniejszych przyrządów naukowych w dziejach - opowiada dr Radosław Skoron ze świdnickiego muzeum. - Ekspozycja była jednym z najważniejszych wydarzeń w Międzynarodowym Roku Astronomii (2009) w Polsce i uzyskała nominację do prestiżowej nagrody SYBILLA przyznawanej przez Ministerstwo Sztuki i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa składa się z pięciu działów: „Zanim wynaleziono lunetę”, „Pierwsze lunety, pierwsze teleskopy”, „Pierwsze lunety w Polsce”, „Od obserwacji do pomiarów” oraz „Teleskopy XXI wieku”.

- Luneta wynaleziona została w Holandii, jednak nazwisko jej wynalazcy nie jest znane - mówi dr Skowron. - Rozwój i popularność zawdzięcza Galileuszowi (1564-1642), który latem 1609 zbudował własną lunetę i rozpoczął obserwacje nieba. Ich wyniki, w tym odkrycie satelitów Jowisza, oraz ogłoszone w 1610 w dziele zatytułowanym „Sidereus Nuncius” wnioski wyciągnięte na ich podstawie na zawsze zmieniły oblicze astronomii. Luneta była pierwszym przyrządem w dziejach nauki, który pozwolił na obserwację rzeczy nie poddających się bezpośredniemu poznaniu zmysłowemu. Lunety typu Galileusza w połowie XVII wieku zastąpione zostały przez instrumenty typu Keplera, zaś pod koniec tego stulecia skonstruowano pierwsze teleskopy zwierciadłowe. Na wystawie został szczególnie podkreślony wpływ na rozwój astronomii, jaki wynikał z prac i obserwacji Jana Heweliusza z Gdańska, Karola Malaperta z Kalisza, Wojciecha Strażyca z Krakowa, Krzysztofa Scheinera z Nysy i Marii Kunic ze Świdnicy.

Na wystawie, dzięki zarówno materiałowi ikonograficznemu, jak i eksponatom oraz modelom (teleskop Hubbla) można będzie prześledzić rozwój obserwacji astronomicznych dokonywanych w oparciu o proste, przeziernikowe instrumenty, następnie lunety i teleskopy umieszczane w przestrzeni kosmicznej. Wśród akcesoriów astronomicznych można zobaczyć astrolabium, triquetrum, proste lunety, a także bardziej zaawansowane teleskopy z mikrometrem, kamery fotograficzne i CCD, fotometry oraz spektroskopy. Znajdujące się na wystawie grafiki i historyczne eksponaty, pochodzące ze zbiorów Collegium Maius oraz Muzeum w Nysie, umożliwiają prześledzenie postępu w obserwacji kosmosu w ciągu minionych ponad 400 lat. Ekspozycja jest interaktywna, ponieważ zwiedzający mogą dokonać obserwacji przez teleskopy, a także - wykorzystując instrukcje - samodzielnie zbudować lunetę typu Galileusza lub Keplera.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 28-01-2011 9:15
i to jest wystawa ! zabiorę dzieciaka i będzie super zabawa
~ 28-01-2011 10:37
ja też biorę syna i będziemy tam na pewno !
~super 28-01-2011 13:29
w koncu cos ciekawego w muzeum. Podoba mi sie. Napewno bede z rodzinka.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group