Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 572
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Od piątku wracają kontrole graniczne

Czwartek, 7 listopada 2013, 13:39
Aktualizacja: 13:44
Autor: red.
Region: Od piątku wracają kontrole graniczne
Fot. Sudecki Oddział Straży Granicznej
Od 8 do 23 listopada 2013r. na granicach wewnętrznych UE, w tym na granicy z Republiką Czeską wracają kontrole graniczne na kierunku wjazdowym do RP. Powodem jej przywrócenia jest konieczność zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa podczas 19. Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych.

Kontrola zostanie przywrócona w dniach od 8 do 23 listopada, na odcinkach granicy państwowej z Republiką Czeską, Republiką Federalną Niemiec, Republiką Litewską i Republiką Słowacką oraz na morskim odcinku granicy państwowej i w lotniczych przejściach granicznych. Powodem jest konieczność zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa podczas Konferencji Klimatycznej, która odbędzie się w Warszawie w dniach od 11 do 22 listopada.

Wprowadzana regulacja oznacza nie tylko możliwość kontrolowania osób przekraczających granicę, ale również przeciwdziałania wjazdowi do Polski osób, które mogą zakłócić porządek publiczny lub w inny sposób stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Działania Straży Granicznej w ramach tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej zostaną dostosowane do realnego stopnia zagrożenia. Kontrole będą prowadzone wobec wytypowanych osób, w sposób płynny i sprawny, tak aby niezakłócany ruchu. Będzie ona miała charakter mobilny i będzie prowadzona w określonych dniach i godzinach, w wybranych miejscach na szlakach komunikacyjnych przecinających granicę państwową. Kontrola mogą być objęci również pasażerowie z wytypowanych rejsów z państw Schengen.

Na granicy polsko-czeskiej zostało wyznaczonych 120 miejsc do przekroczenia granicy państwowej, są to rejony byłych przejść drogowych, turystycznych i małego ruchu granicznego. Na odcinku służbowej odpowiedzialności SOSG (370 km granicy) takich miejsc jest 57.

Podróżni korzystający ze wspólnotowego prawa do swobodnego przemieszczania się muszą posiadać przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo (dowód osobisty lub paszport). Obywatele państw trzecich są zobowiązani do posiadania dokumentów uprawniających do przekraczania granicy (paszportu) oraz potwierdzających prawo pobytu w Polsce, czyli np. wizy.

Tymczasową kontrolę graniczną wprowadził rozporządzeniem Minister Spraw Wewnętrznych na podstawie o art. 23 Rozporządzenia (WE) NR 562/2006 PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 15 marca 2006 r. ustanawiającego wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group