Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 949
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Odnawianie oznakowania poziomego w Świdnicy

Piątek, 21 kwietnia 2017, 11:51
Autor: red
Świdnica: Odnawianie oznakowania poziomego w Świdnicy
Fot. UM Świdnica
Świdnica corocznie odnawia znaki poziome na swoich drogach w terminie możliwie najwcześniejszym tzn. od połowy kwietnia do końca maja.

W bieżącym roku prace jeszcze się nie rozpoczęły ze względu na panujące w tej chwili warunki atmosferyczne. W czasie wykonywania oznakowania temperatura nawierzchni i powietrza powinna wynosić co najmniej 5 stropni C, a wilgotność względna powietrza powinna być zgodna z zaleceniami producenta lub wynosić co najwyżej 85%. Powierzchnia przygotowana do wykonania oznakowania poziomego musi być czysta i sucha.

Malowanie poziomych znaków drogowych odbywać się będzie równolegle na całym obszarze miasta. Działania wykonywane będą głównie nocami, jednak zakłócenia w harmonogramie wynikające np. z warunków atmosferycznych, mogą spowodować malowanie również w dzień. Występować więc mogą drobne utrudnienia w ruchu mające charakter krótkotrwały.

Prosimy o reakcję na zawiadomienia o malowaniu parkingów i uwolnienie ich od samochodów na czas prac. Szczególnie dotyczy to miejsc przeznaczonych dla pojazdów osób niepełnosprawnych, które wymagają nie tylko odnowienia, ale również malowania całej powierzchni na niebiesko. Prosimy także o stosowanie się do oznakowania dotyczącego prowadzonych robót, a później do zmienionej organizacji ruchu na ulicach.

Malowanie w świdnickiej Strefie Płatnego Parkowania, które miało być wykonywane w trybie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23.07.2003 roku, zmienionego rozporządzeniem z dnia 23.09.2013 roku, zostało wstrzymane. Bezpośrednią przyczyną tego jest otrzymana decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 3 kwietnia 2017 roku, która odmawia udzielenia pozwolenia na wniesienie w obszar chroniony zabytku wpisanego do rejestru w dniu 27.12.1957 r. pod numerem A/5871/470, oznakowań białych, niebieskich i czerwonych z uwagi na „niedopuszczenie do zniszczenia historycznego wyrazu wnętrz ulic, jako składowej części zabytkowego ośrodka miejskiego”. Miasto Świdnica podejmuje kroki prawne zmierzające do odwołania się od decyzji do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nadmienić należy, że zmienione przepisy, od początku budzą duże wątpliwości i powodują nierozstrzygnięte sprzeczności prawne. Zapis w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury mówi, że w strefie oznaczonej znakiem D-44 miejsca postoju pojazdu oznacza się znakami pionowymi oraz znakami poziomymi. Równocześnie to samo rozporządzenie ustala, że oznakowanie poziome obowiązuje na drogach krajowych i wojewódzkich, zaś na drogach powiatowych i gminnych tylko zaleca się ich stosowanie, ale konieczności nie ma. Na naszych drogach organ zarządzający ruchem może ograniczyć znaki poziome tylko do miejsc niebezpiecznych. To tylko jeden z przykładów, lecz sprzeczności jest więcej. Orzecznictwo sądów również wskazuje, że problem istnieje. W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 27.08.2015 roku wyjaśniono, że w strefie płatnego parkowania każde miejsce na którym zaparkuje pojazd należy uważać za miejsce podlegające opłacie i nie ma na to wpływu czy jest ono oznaczone, czy też nie jest.

Nasze wątpliwości podzielają niemal wszystkie samorządy zrzeszone w Związku Miast Polskich. Od półtora roku trwa korespondencja miasta Świdnicy z Ministrem Infrastruktury i Budownictwa w sprawie dokonania takich zmian w zapisach rozporządzenia, by stały się oczywiste. Związek Miast Polskich również interpeluje u Ministra w tej sprawie.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w przypadku powstania bezwzględnego obowiązku malowania miejsc w SPP, powstaną bardzo poważne konsekwencje. Finansowe - związane głównie z utrzymaniem oznakowania na nawierzchniach z kamiennej kostki brukowej (gwarancja trwałości wynosi 1 miesiąc). A także ilościowe - przygotowane nowe organizacje ruchu wskazały, że w Świdnicy „zniknąć” może 530 miejsc w SPP.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group