Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 1196
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pyszczyna: Odnowili lichtarze

Piątek, 21 kwietnia 2023, 9:07
Autor: red
Pyszczyna: Odnowili lichtarze
Fot. UM Żarów
Kolejne zabytki zostały odnowione. Zakończyły się prace przy renowacji zabytkowych lichtarzy w kaplicy mszalnej p.w. św. Antoniego Padewskiego w Pyszczynie.

Zakres inwestycji obejmował renowację wraz z zabezpieczeniem pięciu barokowych lichtarzy stanowiących element wystroju neogotyckiej kaplicy mszalnej w Pyszczynie, wpisanej do rejestru zabytków. Na realizację tego zadania parafia p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Imbramowicach otrzymała dotację ze środków budżetu gminy Żarów. Odnowione zabytki zostały oficjalnie odebrane w obecności konserwatora zabytków Joanny Kulik, burmistrza Leszka Michalaka, proboszcza parafii ks. Ryszarda Mencla, wykonawcy inwestycji Piotra Paszkota oraz pracowników Urzędu Miejskiego w Żarowie.

- Wśród wyposażenia kaplicy mszalnej w Pyszczynie znajdują się też piękne późnobarokowe lichtarze, które z biegiem lat uległy znacznej degradacji. Jednakże staraniem mieszkańców Pyszczyna, przy wydatnej pomocy gminy Żarów w bieżącym roku został podjęty trud odrestaurowania lichtarzy. Dzieła tego podjął się konserwator dzieł sztuki Piotr Paszkot. Efekt pracy jego pracowni przeszedł najśmielsze oczekiwania. Lichtarze odzyskały dawny blask. W środę, 12 kwietnia Komisja dokonała odbioru konserwatorskiego wykonanych prac. Całkowity koszt renowacji wyniósł 24 600 zł, z czego 12 300 zł pochodziło z dotacji od gminy Żarów. Pozostałe 12 300 zł to dobrowolna ofiara od parafian. Parafianie są bardzo wdzięczni burmistrzowi oraz radnym Rady Miejskiej za pomoc i wsparcie finansowe w utrzymaniu pięknej zabytkowej kaplicy – mówi koordynator projektu Maciej Kwarciak.

Kaplica p.w. św. Antoniego Padewskiego została wzniesiona w 1895r. przez rodzinę von Matuschka, baronów Toppolczan-Spattgen, jako mauzoleum upamiętniające zmarłego w 1899r. członka tego rodu hr. Ernsta Alfreda. Po II wojnie światowej budowla, przekształcona została w kaplicę mszalną. W neogotyckim obiekcie zachowały się elementy stolarki meblowej, stanowiące oryginalne wyposażenie kaplicy, witraże z herbem rodu oraz w podziemiach krypta rodowa. Dzieła sztuk plastycznych i rzemiosła artystycznego, znajdujące się w kaplicy mszalnej w Pyszczynie, powstały w okresie od połowy XVIII w. do końca XIX w.

Jeszcze w tym roku odnowione zostaną kolejne zabytki w kościołach w Imbramowicach, Bukowie oraz Pożarzysku.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group